TUSAŞ, AR-GE 250 Araştırması'nda ilk sırada TUSAŞ, AR-GE 250 Araştırması'nda ilk sırada

ARES Tersanesi ve Türkiye Meteksan Savunma'nın güçlü ittifakı ile geliştirilen ULAQ ASW DSH, Mavi Vatan için kuvvet çarpanı konseptini yeniden tanımlıyor.

Meteksan Savunma'nın resmi sosyal medya hesaplarından yapılan duyuruda, ULAQ SİDA’nın denizaltı savunma harbi yapacak olan modeli ULAQ ASW DSH’nin çok yakında geliştirileceği aktarıldı.

Meteksan Savunma resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada, “Denizlerin karanlıkları artık eskisi kadar güvenli değil! Türkiye’nin İlk ve Tek Denizaltı Savunma Harbi İnsansız Deniz Aracı 'ULAQ ASW DSH' çok yakında…” ifadelerine yer verildi.

ULAQ SİDA’nın Anti-submarine warfare (denizaltı savunma harbi) modelinin geliştiriliyor olması kamuoyunda yankı uyandırdı ve savunma sanayii takipçilerinin takdirini kazandı.

ULAQ SİDA

ULAQ gelişmiş kompozitlerden yapıldı, 400 km menzile, 65 km/s hıza, gündü/gece görüş kabiliyetine, mobil araçlardan ve karargahlardan veya uçak gemileri veya fırkateynler gibi deniz platformlarından çalıştırılabilen şifreli iletişim altyapısına sahiptir. İstihbarat, gözetleme, keşif, yüzey savaşı, asimetrik savaş, eskort görevleri, stratejik altyapı koruması gibi görevler için kullanılabilir.

Prototip AUSV'nin füze sistemleri, Türk füze sistemleri sağlayıcısı Roketsan tarafından tedarik edilen ve 2021'de atış testlerinin planlandığı 4 Cirit hücresi ve 2 L-UMTAS hücresinden oluşuyor.

Füze sistemlerinin yanı sıra, AUSV, çeşitli operasyonel ihtiyaçları karşılamak için karıştırma ve elektronik harp sistemleri gibi farklı iletişim ve istihbarat sistemleri ile donatılacak. AUSV, İHA'lar, AUAV'lar ve TUAV'lar gibi birbirini tamamlayan kuvvetlerle ortak operasyonlar gerçekleştirebilecek. Dahası, AUSV sadece uzaktan kumandalı bir araç değil, aynı zamanda ve daha da önemlisi yapay zekayı barındıran otonom bir araç.