Yapay zeka ile hazırlanan videoya inanmak 25 milyon dolara mâl oldu

Yapay zeka ile hazırlanan büyük soygun!

Hong Kong merkezli çok uluslu bir şirkette çalışan finans görevlisi, farkında olmadan yapay zeka ile hazırlanmış sahte bir video görüşmesine katıldı. Birçok kişinin katıldığı video görüşmesinde şirketin Finans Müdürünün (CFO) yanında, bazı iş arkadaşlarının da olduğunu gören çalışan görüşmenin gerçek olduğuna inandı. Görüşmenin sonunda şirketin kasasından dolandırıcılara 25,6 milyon dolar aktarıldı.

Çalışan, video görüşmenin öncesinde şirketin Finans Müdüründen 25 milyon dolar gönderilmesine dair mailler aldı. İlk başta bunun bir oltalama saldırısı olduğunu düşünen çalışan, görüntülü görüşme sonrasında ikna oldu. Görüşmenin sahte olduğunu ise bir sonraki hafta şirketin idari ofisine gittiğinde anladı.

video call_AI

Hong Kong Devlet Televizyonu Kıdemli Müfettişi Baron Chan Shun-Ching, kurbanın video konferansta gördüğü herkesin sahte olduğunu söyledi. Chan, çalışanın Finans Müdüründen aldığı e-postalardan şüphelendiğini ancak katıldığı video görüşmedeki görüntü ve seslerin gerçekçiliğinden ötürü kandırıldığını belirtti.

İddiaya göre aynı şirketteki birden fazla çalışan e-postalarla hedef alındı. Hong Kong polisi, şirkete ve çalışana ait hiçbir bilgiyi paylaşmadı. Ancak bu olay son zamanlarda gerçekleşen en büyük yapay zeka soygunlarından biri oldu.

Yapay zeka ile resim ve video oluşturma son dönemde içerik üreticileri arasında çok yaygınlaştı. Ancak yapay zekayı iyi amaçlar doğrultusunda kullanmayanların vakaları da son zamanlarda benzer şekilde artıyor. Evrakta sahtecilikten dolandırıcılığa, manipülasyondan algı yönetimine kötü doğrultuda birçok olay yaşandı. Bazı geliştiriciler yapay zekayla üretilmiş içerikleri tespit edebilen yapay zeka yazılımlar geliştirdiler. Ancak bu haberde de olduğu gibi gerçek zamanlı görüntülerin sahte olup olmadığını çıplak gözle anlamak oldukça zor.

Editör: Muhammet Yiğit Özdemir

Editör : Muhammet Yiğit Özdemir

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.