Türkiye'nin dijital oyun sektöründe dünyanın önde gelen ülkelerinden biri hale gelmesi için çalışmalar devam ediyor.

TRT Haber'in haberine göre; Konya Belediyesi'nin himayesinde, Dijital Türk Oyunları Platformu tarafından gerçekleştirilen "Oyunla Gelecek" kampları, son dönemde dijital sanatların en önemli alanlarından biri olarak görülen ve milyarlarca dolarlık bütçelere oluşan oyun sektörüne yeni girişimciler kazandırmak amacıyla gerçekleştiriliyor.

Oyun tasarlamak, dijital sanatların farklı alanlarında kendini geliştirmek, özellikle dijital sinema ve animasyon üretim süreçlerine dahil olarak yüksek gelirli bir iş sahibi olmak isteyen yazılımcı ve tasarımcı gençler başvurabiliyor.

Kampta buluşacak 500'ün üzerinde katılımcının yanı sıra çevrimiçi olarak da takip edilebilecek eğitimlere, gönüllü, akademisyen ve sektör ustaları da katkı sunmak için kayıt yaptırabilecek.

Oyun Ekosistemi Buluşması da gerçekleştirilecek

Kamp sonunda dijital oyun sektörüne yatırım yapmak isteyen yerli-yabancı yatırımcılarla genç girişimcilerin buluşabileceği bir Oyun Ekosistemi Buluşması da gerçekleştirilecek.

Mart ayında Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın düzenlediği Ekonomi Reform Paketi programında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Türkiye'nin kalkınmasını hızlandıracak başlıklar arasında Dijital Ekonomiye ve alt kırınımlarında oyun ekosistemine özel vurgu yapılmıştı.

Pandemi sürecinde Türkiye'nin hasılatı yükseldi

Pandemi sürecinin etkisiyle dünya dijital oyun pazarı 2020 yılında yüzde 9,3 büyüyerek 159 milyar dolara ulaşırken bu büyümeden Türkiye de payını aldı. Türkiye'de 32 milyon olan oyuncu sayısı 36 milyona, 830 milyon dolar olan toplam hasılat ise 880 milyon dolara kadar yükseldi.

Türkiye'nin oyun pazarında 450 milyon dolarla mobil oyunlar, 230 milyon dolarla bilgisayar ve 200 milyon dolarla konsol oyunları yer alırken, 35 milyon mobil oyuncu, 22 milyon bilgisayar oyuncusu, 17 milyon konsol oyuncusu bulunuyor.

"Dijital okyanusta en büyük balıkları nasıl avlayacaklarını öğretiyoruz"

DİTOP Kurucu Başkanı Okan Özbay Türkiye'nin bu alandaki başarılarına dair açıklamalarda bulundu. Türkiye'nin dijital oyun sektörünün son yıllarda adını küresel pazarda duyurmaya ve hatta rekor denebilecek başarılara imza atmaya başladığını vurgulayan Özbay, şunları söyledi:

"Dijital ürünleri tasarlayacak daha fazla insan kaynağını nasıl geliştireceğimiz, nasıl eğiteceğimiz ve en önemlisi disiplinli bir üretim için nasıl motive edeceğimiz hızlıca çözmemiz gereken süreçler. Bu sebeple birçok üniversitede Dijital Oyun Tasarım bölümlerimiz var ve sayıları artıyor. Disiplinli, becerikli ve tasarıma ilgi duyan, farklı alanlardan arkadaşlarımızı da bu kamplarımıza bekliyoruz.

Kamplarımız genç arkadaşlarımızın hem kendilerini hem de dijital ekonomiye dair farklı sektörlerde yapılan üretim biçimlerini keşfetmeleri için önemli bir fırsat sunuyor. 16-29 Ağustos tarihleri arasında dördüncüsünü yapacağımız kampta, önceki kamplarda deneyim ve başarı kazanan birçok arkadaşımız hikayeleri ile birlikte ustalık yapacaklar. Derler ya 'Balık tutmayı öğretmek gerek.' diye işte biz tam onu yapıyoruz, genç arkadaşlarımıza dijital okyanusta en büyük balıkları nasıl avlayacaklarını öğretiyoruz."

Beğenilen oyunlar ticarileştirilecek

TÜBİTAK 107 projeyle depremi analiz edecek TÜBİTAK 107 projeyle depremi analiz edecek

DİTOP Konya kampı; TRT Çocuk, ANFİYAP, OYUNDER, Üretken Akademi, Üniversiteler, Gamefactory ve birçok sektör kuruluşu ile birlikte gerçekleştiriliyor. Kamp boyunca yeni oyunlar üreten genç ekipler kamp sonunda sektörün ünlü firmalarının yöneticileri karşısında sunumlar yapacak ve oyunlarını pazarlamaya çalışacak.

Sunumlar sonunda beğenilen oyunların ticarileşmesi sağlanacak.

Sektörün ihtiyaç duyduğu eğitimler de programda yer alıyor

DİTOP kampa katılan katılımcılara birçok temel yeteneği kazandırmayı hedefliyor. Kamp boyunca çok değerli tasarım yazılımlarının yanı sıra sektörün ihtiyaç duyduğu farklı eğitimler de verilecek. Geleceğin meslekleri arasında değerlendirilen Yaratıcı Endüstrinin ve Dijital Sanatların yükselen bazı kavramlarına vurgu yapan Okan Özbay kampa özellikle katılmalarını istedikleri bölümleri de şu şekilde sıraladı:

"Oyunlaştırma, senaryo, yazarlık, hikaye yazarlığı, yapımcı, yönetmen, animatör, çizer, tasarımcı, grafiker, reklamcı, dijital pazarlamacı, müzik ses efekt, oyun tasarımcısı, oyun yazarı, oyun geliştiricisi, oyun programcısı, seviye tasarımcısı, oyun içi video, oyun içi marketing, oyun yönetmeni, oyun yapımcısı, oyun yayıncısı, oyun reklamcısı, marka, patent, dijital efekt, 2D 3D Modelleme, UI, UX, CGI, VFX, SFX, Pixel art, Unity, Unreal, dijital içerik yöneticisi, sosyal medya yöneticisi, motion grafiker, kurgucu, video grafiker, animatik, fragman, illüstratör, seslendirmen. Endüstriyel tasarım, mimarlık, iç mimarlık, moda tasarım, radyo televizyon sinema, çizgi film animasyon, mekatronik, bilgisayar mühendisliği, yazılım, elektronik mühendisliği, robotik, güzel sanatlar, fizik mühendisliği, psikoloji, sosyoloji, iktisat, işletme, yönetim bilimleri, istatistik, konservatuvar."

16-29 Ağustos tarihleri arasında Konya Beyşehir kamp alanında gerçekleştirilecek etkinliğin başvuruları; katılım koşulları ve birçok detayın yer aldığı http://www.oyunlagelecek.com web adresi üzerinden yapılabilecek.