Yemen’deki Türk şehitliğine alçak saldırı

Türkiye-Yemen arasındaki ortak tarihî bağların en büyük sembollerinden biri olan başkent Sana’daki Türk şehitliği, İran destekli Husi teröristlerin alçak saldırısına uğradı.

Asırlarca dünyaya hükmeden Osmanlı’nın Yemen’de şehit düşen askerlerinin mübarek naaşının bulunduğu Türk Şehitliği, İran destekli Husi teröristler tarafından düzenlenen saldırıda tahrip edildi. Başkent Sana’nın tarihî bölgesinde yer alan Türk Şehitlik Anıtı, silahlı milislerin gözetiminde bir iş makinesi ile yıkılmaya çalışıldı.

Şehitliğe yapılan saldırı girişimi Yemen’de büyük tepki görürken Dışişleri Bakanlığı’ndan da sert açıklamalar geldi.

Bakanlık, Sana Türk Şehitlik Anıtı’na 12 Mart sabahı Husi unsurlarınca gerçekleştirilen ve tahribata yol açan hain saldırıyı şiddetle kınadığını açıkladı. Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Yemen ile ortak tarihimizin ve köklü ilişkilerimizin nişanesi olan Yemen’deki Türk varlığına saygısızlık yapılması asla kabul edilemez. Şehitliğimizde oluşan hasarın onarılmasını ve faillerin bir an önce cezalandırılmasını bekliyoruz. Bu hain saldırının dost ve kardeş Yemen halkı tarafından da lanetleneceğine şüphe duymuyoruz.”

Yemen’deki Türk varlığının sembolü olan ve 400 yıl boyunca Yemen topraklarında hayatını kaybeden ”Mehmetçik”in hatırasını yaşatan Şehitlik Anıtı, 2011 yılında açıldı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.