Yeni Tip Denizaltı Projesi’nde ilk denizaltı suya indirildi

[wpcc-iframe src=”https://open.spotify.com/embed-podcast/episode/4UNUuuGFDnHqo552CY2FFi” width=”100%” frameborder=”no” height=”152″ scrolling=”no” allowtransparency=”true” allow=”encrypted-media”]

TCG PİRİREİS suya indirilerek Mavi Vatan’la buluştu.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla 2011 yılında Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından başlatılan Yeni Tip Denizaltı Projesi kapsamında Gölcük Tersanesi’nde inşa edilen ilk denizaltı olan TCG PİRİREİS (S-330) suya indirildi.

2019 yılında havuza çekilen ve ilk kez suyla buluşan REİS sınıfı denizaltı olan TCG PİRİREİS, test ve donatım faaliyetleri için denize indirildi. TCG PİRİREİS, gerekli testleri tamamlamasının ardından 2022 yılı içerisinde Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterine girmesi planlanıyor.

Yeni Tip Denizaltı Projesi kapsamında 2027 yılına kadar toplamda 6 adet REİS sınıfı denizaltı inşa edilerek Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilecek. 

Yeni Tip Denizaltı Projesi (YTDP)

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyaçlarına binaen Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile Alman TKMS firması arasında 22 Haziran 2011 tarihinde imzalanarak yürürlüğe giren Yeni Tip Denizaltı Projesi, Denizaltı Harekat Konsepti kriterlerini karşılamak üzere, Havadan Bağımsız Tahrik Sistemine (AIP) sahip 6 adet denizaltının Gölcük Tersanesi Komutanlığında azami ölçüde Türk sanayii katılımı ile inşa edilmesi amaçlanıyor.

Hidrojen Yakıt Hücresi teknolojisi ile geliştirilen Havadan Bağımsız Tahrik Sistemine sahip olacak denizaltılar, satha çıkmaksızın haftalarca dalmış durumda harekât icra etme imkân ve kabiliyetine sahip olmasıyla dikkat çekiyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.