Yeni Zelanda’daki terör saldırısına ait rapor yayınlandı

2019 yılında Yeni Zelanda’daki camide gerçekleşen ve 51 kişinin hayatını kaybettiği 40 kişinin ise yaralandığı terör saldırısı hakkındaki resmi soruşturma raporu Salı günü yayınlandı. Yeni Zelanda’da gerçekleşen terör saldırısı tek bir kişi tarafından düzenlenmişti. Komisyon tarafından yayınlanan rapor, uç fikirlere sahip kişilerin potansiyel terör eylemlerini bir grup ve örgüt adına yapmadan tek kişi olarak gerçekleştirmesi, terör karşıtı çabaların, eylemlere karşı yetersiz kaldığını ortaya koydu.

ZD Net tarafından yapılan habere göre saldırıyı düzenleyen şahsın pek çok sosyal medya platformundaki aşırı sağ tartışma gruplarında aktif olduğu bilinse de şahsın esas kullandığı medya platformunun YouTube olduğu belirtiliyor. Şahsın saldırıyı düzenlemeden önce YouTube’da yer alan videolardan edindiği bilgiler ile silahlarını ve kullandığı araçları optimize ettiği belirtiliyor. YouTube sahip olduğu öneri algoritması ve kolayca ulaşılabilen çok fazla sayıdaki sağ içerik sebebiyle oldukça eleştirilmişti. Ancak YouTube aldığı eleştirilerin ardından aşırı uç fikirlere sahip içeriklerin algoritma tarafından önerilmesi ve kullanıcıların erişimini zorlaştırmak için düzenlemelerde bulundu.

Salı günü yayınlanan rapora göre, şahıs son yıllarda çok sayıda farklı Facebook hesabı açıp kapatmaktaydı. Şahıs sosyal medya platformlarında aşırı sağ bir dil kullanıp; göçmen, Müslüman ve Yahudi karşıtı içeriklere sahip paylaşımlarda bulunmaktaydı. Şahıs internetteki aktivitelerini gizleyebilmek için özel bir sanal ağa sahipti ve “Tor” tarayıcı kullanmaktaydı.

Şahsın bulunduğu aktiviteler göz önüne alınsa bile Yeni Zelanda otoritelerini harekete geçirecek bir davranış sergilemediği söyleniyor. Raporda Yeni Zelanda’nın yalnız çalışan teröristleri tespit etmek için Yeni Zelandalılar üzerinde yeterli gözetlemede bulunmadığı belirtiliyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.