Yunan spiker Türk silahlarına hayran kaldı: "Aklımıza gelmezdi"

Yunanistan medyasının ünlü spikeri İoannis Theodoratos, Yunan medyasında silah analizleri ile tanınıyor. Katıldığı sempozyumda konuşan Theodoratos, Türkiye’nin yerli üretim füzeleri, savunma sistemleri, donanması ve SİHA’larını tek tek ele aldı. Türkiye’nin yerli ve milli silah üretimine ağırlık verdiğini belirterek, Yunanistan’ın bu konuda çok geride kaldığı itirafını da konuşmasında dile getirdi. Türk denizaltılarının yenilenme sürecinde olduğunu da hatırlatan Theodoratos, “Umarım gecikir” diyerek endişesini de dile getirdi. Türkiye’nin yerli ve milli imkanlarla geliştirdiği ‘Hisar A’ ve ‘Hisar O’ hava savunma sistemlerinden bahseden Yunan spiker, Yunan yetkililerini eleştirerek “Bunu yapmak o kadar da zor değil yeter ki arkanda yeterli irade ve siyasi destek olsun. Türkler dışa bağımlılıklarını bitirmek için bu sistemi tek başlarına yaptılar.” dedi. Theodoratos, ayrıca İspanya ve İtalya gibi bazı Avrupa ülkelerinin askeri teknoloji konusunda Türkiye’ye destek vermesine de tepki gösterdi.

“UMTAS füzeleri helikopterde konuşlandirilabiliyor”


Türkiye’nin tanksavar füzesi UMTAS hakkında konuşan Yunan spiker “Bu sistemler şuan hizmette ve aktif olarak kullanılıyor. Bunların helikopter gibi çeşitli platformlara konuşlandırıldığını gördüm. Araçlarda, silah taşıyıcılarında vb. gibi yerlerde.” dedi.
Otokar firması tarafından geliştirilen Kobra 2 zırhlı aracı hakkında da konuşan Yunan spiker, “Yunanistan en azından bu sisteme karşı bir şeyler üretebilirdi ancak bir plan hatta bir çizim bile mevcut değil. Her türlü sahada görev yapabilen bu araç roket veya tanksavar taşıyıcısı olarak kullanılabilir. Bunlardan Türkiye için yüzlerce adet üretilecek” ifadelerini kullandı.

Atmaca füzeleri için “inanılmaz” yorumu


Türkiye’nin ilk gemisavar füzesi  Atmaca’ya da değinen Yunan spiker, bu sistemin Yunanistan’a ait savaş gemilerine karşı kullanılacağını söyleyerek, “Yunan savaş gemilerinin harekat alanını kısıtlamak için tasarımlarına ne kadar ağırlık verdikleri inanılmaz. Kara üslerinden de fırlatılabilen bu füzenin menzili 200 kilometreden fazla olacak.” dedi. Türkiye’nin yakın zamanda çok büyük savaş gemileri yapmaya başlayacağını da aktaran Theodoratos, Türk mühendislerine olan hayranlığını gizleyemeyerek “Türkler bizim gibi değiller. Biz tüm kritik sistemleri dışarıdan alıyoruz ve bazen bize pardon fabrika kapalı deyip geri yolluyorlar. Tabi Avrupalıysa, eğer Amerikalıysa bize eski sistemlerini verip yolluyorlar” diye konuştu. Türkiye’nin torpidolar konusunda da Yunanistan’dan bir nesil önde olduğunu dile getiren Yunan spiker “Türk denizaltıları yerli torpidolara sahip olacak. Türk denizaltıları modernize ediliyor artı imal edilecekler. Umarım bu gecikir” dedi.
Theodoratos, Türkiye’nin bu sistemlerle birlikte Ege’yi aşıp çeşitli fırsat ve hedeflerin peşinde koşacağını dile getirdi. Türkiye’nin İHA mühimmatı çalışmaları hakkında bilgi veren Theodoratos, Türklerin artık yeni bir savaş konsepti geliştirdiği söyledi. Yunan savaş gemilerini işaret eden Yunan spiker, “Bu küçük sistemler büyük fırkateynlerin pahalı radarlarına çok kolay şekilde zarar verebilir.” diye konuştu.

“Batı ve NATO da bir noktada oturup düşünmeliler”


Türkiye’nin hava-hava füzeleri olan Gökdoğan ve Bozdoğan ile ilgili de konuşan Yunan spiker “Önümüzdeki iki yıl içinde bunlar tamamen işlevsel olacak. Test ediliyorlar ve şu ana kadar beklenen karşılığı verdiler. Burada Batı ve NATO da bir noktada oturup düşünmeliler. Çünkü tüm bunlar sadece birisi oturup araştırıp ürettiği için ortaya çıkmadı. Bazıları bu gelişmede ilerleyebilmeleri için onlara çok önemli bilgiler verdi.” dedi. Türkiye’nin motor çalışmaları için ise, “Önce motor satın aldılar sonra teknoloji satın aldılar ve şimdi Kale grubu liderliğinde kullandıklarının yerini alacak kendi motorlarını üretiyorlar. Atmaca’da, Hisar’da ve diğer füzelerde kullanılması için. Ayrıca turbojet motorları da üretiyorlar.” yorumunu yaptı. 

“Bizim böyle insansız hava araçlarımız yok” isyanı!
Türkiye’nin yerli imkanlarla geliştirdiği Bayraktar ve Anka tipi insansız hava araçları hakkında konuşan Yunan spiker, “Bizim böyle insansız hava araçlarımız yok” diyerek isyan etti
.
 

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.