Yunanistan, ABD’nin kıyı muharip gemilerine talip

ABD’nin önde gelen savunma sanayii şirketi Lockheed Martin, Yunan Donanması için Yunanistan’a “ekonomik fırsat” getirecek fırkateynler inşa etmeye hazırlanıyor.

Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin deniz gücü karşısında zayıf kalan Yunanistan, donanma gücünü artırmak üzere başvurduğu ülkeler arasında son durağı ABD oldu. Lockheed Martin tarafından yapılan açıklamada, Ege ülkesindeki tersaneleri ziyaret etmek üzere ekiplerin bu hafta Yunanistan’da bulunduğu ifade edildi.

Lockheed Martin’in resmi Twitter hesabından yapılan paylaşımda, “Multi-Mission Surface Combatant ile Yunan Donanması’na deniz kabiliyeti ve Yunanistan’a ekonomik fırsatı getirmek için çalışıyoruz. Bu hafta ekibimiz, bu yeteneği Yunanistan’a ulaştırmak için nasıl ortak olabileceğimizi görüşmek üzere Yunan tersanelerini ziyaret etti.” ifadeleri kullanıldı.

Ayrıca Lockheed Martin gerçekleştirilen ziyaretle ilgili resmi bir açıklama yayınladı. Açıklamada, “Bir donanmanın daha fazla hava veya denizaltı karşıtı yeteneklere ihtiyacı varsa, geminin tasarımı bu ihtiyaçları karşılayacak şekilde değiştirilebilir. Yunan Donanması için gerçekten çok özel bir gemi olabilir. MMSC, Yunanistan için gerçek bir oyun değiştirici olacak silahları taşıma kapasitesine sahiptir. ABD Donanması, filosu için önemli yeteneklere yatırım yaptı ve Yunan Donanması, halihazırda MMSC’ye entegre edilmiş silah sistemleri ve sensörlerden yararlanacak.” ifadelerine yer verildi.

Kasım ayında Yunan gazetesi Kathimerini’de yayınlanan bir raporda, Yunanistan’ın kıyı muharip gemilerinin satın alınması için uluslararası bir anlaşmanın teşvik edilmesini önerdiği aktarılmıştı. Anlaşmanın 4 adet kıyı muharip gemisinin tedarikini, dört MEKO tipi fırkateynin yükseltilmesini ve ABD’nin yeni FFG (X) tipi fırkateyninin geliştirilmesine Yunan tersanelerinin katılımını içeriyordu.

ABD Atina Büyükelçisi Geoffrey Pyatt konuyla ilgili yaptığı açıklamada, sadece gemi satmadıklarını, aynı zamanda stratejik Yunanistan-ABD ilişkilerini daha da derinleştirmeye yardımcı olacağını vurgulayarak Yunanistan’dan resmi bir talep mektubu beklediklerini söyledi.

ABD’den F-35 konusunda Yunanistan’a açık kapı

Açıklamalarda bulunan ABD Atina Büyükelçisi Geoffrey Pyatt, Washington’un F-35 savaş uçaklarının satışı için görüşmeye hazır olduğunu söyledi. 

Geoffrey Pyatt, Yunanistan’ın 84 adet F-16’sının sürmekte olan modernizasyon çalışmalarının Yunan Hava Kuvvetleri’nin F-35’e geçişi için “çok önemli” olduğunu belirtti. Bununla birlikte, Lockheed Martin’in Yunanistan’da F-35 savaş uçaklarını barındırabilmek için gereken altyapıyı geliştirmesinin beş yıl süreceğini de sözlerine ekledi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.