Yunanistan Ege'de gerilimi artıracak eylem ve söylemlerine bir yenisini daha ekledi.

Türkiye’yi Ege’de kendisine büyük bir tehdit olarak algılayan Yunanistan; Lozan ve Paris Antlaşmalarına göre silahlandırılması yasak olan Adalar'da silahlandırma faaliyetlerine devam ediyor.

Üzerinde egemenlik hakkı olduğunu savunan Yunanistan, Adalar'ı silahlandırmasını Türkiye'nin Yunanistan'ı tehdit ettiği iddialarını ileri sürerek meşrulaştırma yoluna gitmeye çalışıyor.

Kıbrıs konusunda yanıltıcı söylemlerle dünya kamuoyunu etkileme konusunda büyük çaba gösteren Yunanistan, benzer çabayı silahsız bir bölge statüsündeki Adalar'ın silahlandırılmasını meşru zemine oturtmak için de gösteriyor.

Türkiye’nin Yunanistan’ı tehdit ettiği iddialarını ileri süren Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Panayotopulos, "tehdit edilenin silahsızlandırılmaz olduğu" ifadelerini bir savunma argümanı olarak belirledi.

Zelenskiy: Rusya’yı durdurmak için daha çok silaha ihtiyacımız var Zelenskiy: Rusya’yı durdurmak için daha çok silaha ihtiyacımız var

Panayotopulos ordu mensuplarına öfkelendi: Hassas bilgileri sızdırmayın -  Azınlıkça

Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Panayotopulos, Slovakya’nın başkenti Bratislava’da geçen hafta düzenlenen GLOBSEC Güvenlik Konferansı'na katıldı. Panayotopulos burada yaptığı konuşmada Yunanistan’ın sabrının sınırlarına yaklaştığını savunarak “Bazı adalarımızın silahsızlandırılmasını tartışan ve silahsızlandırılmaması halinde onları alacağını söyleyen bir müttefikimizin olması tuhaf. Egemenliklerini mi kaybedeceğiz?” şeklinde Türkiye'den duyduğu korku ve endişelerini de gözler önüne serdi.

Panayotopulos bu ifadeleriyle ayrıca Yunanistan'ın Lozan ve Paris anlaşmalarını ihlal ettiğini bir kez daha belgelemiş oldu.

Yunanistan, 12 ada üzerindeki fiili işgaline son vermeli'

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ise Ocak 2022’de benzer açıklamalara yer vermişti. Dendias açıklamasında, “Türkiye, Adalarımızın karşısına en büyük amfibi kuvveti ve Akdeniz’in en büyük amfibi filosunu yerleştirdi ve aynı zamanda bizden Adalarımızı silahsızlandırmamızı istiyor.” ifadeleriyle Yunanistan’ın Adaları silahlandırmasının “kendini savunma hakkı” olduğunu ileri sürmüştü.
Informal 5+1 Meeting on Cyprus 27 • 29 April 2021 | Nikos De… | Flickr

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise dosta güven, düşmana gözdağı veren EFES-2022 Tatbikatı'nın Seçkin Gözlemci Günü'nde yaptığı açıklamada Yunanistan'a çok sert uyarılarda bulunmuştu. Erdoğan, Yunanistan'a şaka yapmadıklarını ve kendilerine gelmelerini söyleyerek bir asır önce olduğu gibi pişmanlıkla, hüsranla sonuçlanacak eylemlerden uzak durmaları konusunda Yunanistan'ı sert bir şekilde ikaz etmişti.

Semadirek, Limni, Midilli, Sisam, Sakız, İpsara, Ahikerya adaları 1923 Lozan Antlaşması’na göre gayri askeri statüde olması gerekirken Batnoz, İleriye, Kelemez, İstanköy, İleki, Kerpe, Sömbeki, Rodos ve Meis adalarının da 1947 Paris Antlaşması’na göre silahsızlandırılması gerekiyor; fakat Yunanistan bu adalara hem asker yığıyor hem de silah göndermeye devam ediyor.