Son zamanlarda ardı ardına aldığı siparişlerle adından çokça söz ettiren Fransız savunma sanayii firması Dassault Aviation, Ocak 2021’de Yunanistan ile 2.3 milyar euroluk, 18 adet Rafale uçağının üretimi ve teslimini içeren bir anlaşma imzalamıştı. 

Euronews’in haberine göre, ilk Rafale tipi savaş uçağı Yunanistan Hava Kuvvetleri’ne teslim edildi. Yapılan anlaşma kapsamında Dassault Aviation firması Yunanistan'a ilk etapta kullanılmış bir Rafale jeti teslim ettiği, geriye kalan 11'i kullanılmış ve 6'sı yeni üretilecek savaş uçağının 2023'e dek hazır olacağı açıklandı.

Firma CEO’su Eric Trappier, Fransa ile Yunanistan'ın yaptığı stratejik ortaklığa dikkat çekerek, ‘’Atina’nın bu seçiminin Amerikan yapımı uçaklara bir alternatif oluşturdu.’’ dedi. Trappier, üretilen savaş uçaklarını Avrupa pazarında satmanın da son derece zorlu olduğunu kaydetti.

TUSAŞ, AR-GE 250 Araştırması'nda ilk sırada TUSAŞ, AR-GE 250 Araştırması'nda ilk sırada

Yunanistan Savunma Bakanı Nikolaos Panayotopoulos ise, Rafale uçağının teslimi sonrası yaptığı konuşmasında Atina hükümetinin bu jetleri satın almasının arkasında yatan sebebin Doğu Akdeniz'de Türkiye ile yaşanan gerilim ve istikrar sorunu olduğunu söyledi.