Yunanistan Meriç sınırında "ses bombası" ile göçmenleri uzaklaştırıyor

Yunanistan ile Türkiye arasındaki klasik sınırın yerini Yunanistan tarafında dijital bariyerler alacak.

Yunanistan, Türkiye üzerinden gelen düzensiz göçmenleri ülke sınırlarına almamak için fiziksel ve yeni deneysel dijital bariyerler kuruyor. 

Dijital bariyer ile iki ülke arasındaki 200 km’lik sınırdan geçecek düzensiz göçmenlerin AB’ye girişi engelleniyor.

Yunanistan sınırına kurulacak otomatik gözetleme ağı ile nehir çevresinde ve karada devriye atan görevlilerin projektör ve uzun menzilli akustik cihazları kullanarak göçmenleri sınırdan uzaklaştırması düşünülüyor. Düzensiz göçmenlerin sınırdan uzaklaştıracak sistemin yıl sonuna kadar hayata geçirilmesi planlanıyor.

“Ses bombası” olarak da bilinen uzun menzilli akustik cihazların sesi Türkiye sınırından duyulabilecek şiddete sahip. Zırhlı bir kamyona konulan ve televizyon boyutunda olan cihaz, jet motoru kadar yüksek bir ses çıkartabiliyor.

Sınır gözetleme kuleleri; uzun menzilli kameralar, gece görüş ve çoklu sensörlerle donatılacak. Bu kulelerden toplanan veriler yapay zeka analizi sayesinde şüpheli hareketlerin tespiti için kontrol merkezlerine gönderilecek.

Yunanistan dijital bariyerin dışında ABD ile Meksika sınırındaki gibi çelik duvar inşa ederek Meriç üzerinde sıklıkla kurulan yolları kapatmayı düşünüyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.