ZARGANA, Pakistan ve Endonezya yolcusu

Türk savunma sanayii, denizcilik alanında ihracatlarına hız kesmeden devam ediyor.

Pakistan Deniz Kuvvetleri AGOSTA90B Sınıfı Denizaltıların Yarı Ömür Modernizasyonu Projesi kapsamında; ASELSAN tarafından milli olarak geliştirilen ZARGANA Denizaltılar için Torpido Karşı Tedbir Sistemi’nin fabrika kabul testleri; Pakistan Ateşesi, Pakistan Deniz Kuvvetleri Komutanlığı temsilcisi ve Ana Yüklenici STM yetkililerinin katılımları ile tamamlandı. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı öncülüğünde geliştirilen ZARGANA’nın Endonezya’ya ait denizaltılara entegrasyonu kapsamında; Endonezya Savunma Ateşesi ve Endonezya Deniz Kuvvetleri Komutanlığı temsilcileri katılımlarıyla gerçekleştirilen fabrika kabul testleri de tamamlandı.

ASELSAN’ın geliştirdiği Denizaltılar için Torpido Karşı Tedbir Çözümleri donanmada kullanılmakta olup 2019 ve 2020 yıllarında Endonezya Deniz Kuvvetlerine teslim edilen ZOKA Akustik Aldatıcı/Karıştırıcılar ile ilk defa dünyaya açıldı. Lançer Sistemi, Karar Destek Sistemi ve ZOKA Akustik Aldatıcı/ Karıştırıcı alt sistemlerini barındıran ZARGANA sistem çözümü ise ilk defa yurt dışına ihraç ediliyor. Entegrasyonların tamamlanması sonrasında Pakistan ve Endonezya’daki diğer denizaltılara tedariğin de önü açılacak.

ZARGANA, dünyadaki benzerlerinden üstün yeteneklere sahip ilk ve tek milli denizaltı torpido karşı tedbir sistemidir. Sistem, denizaltıdan alınan hedef ve ortam verilerini kullanarak denizaltıya hücum gerçekleştiren torpidoya karşı en uygun sakınma taktiğinin belirlenmesini ve belirlenen taktiğe göre iskele ve sancakta yer alan lançerlerden akustik aldatıcıların ve karıştırıcıların programlanarak fırlatılmasını sağlıyor. Akustik karıştırıcılar geniş bantta gürültü üreterek torpidonun denizaltıyı tespit etmesini engellerken, akustik aldatıcılar ise denizaltıyı taklit ederek torpidoyu yanıltıyor.

ZARGANA Denizaltılar için Torpido Karşı Tedbir Sistemi

ZARGANA, kullanıcı kontrolünde otonom çalışma ve hızlı reaksiyon yeteneği ile torpidolara karşı en üst düzey savunma sağlayan denizaltılar için torpido karşı tedbir sistemi olarak biliniyor.

ZARGANA Sistemi;hızlı reaksiyon, ihtiyaca göre 24 adede kadar farklı sayıda fırlatıcı hücre, Tekli veya salvo atış, yüksek güvenilirlik, atışlarda hava çıkarmayan fırlatıcı özelliklerine sahip.

ZARGANA Sisteminde ZOKA akustik aldatıcı ve karıştırıcıları kullanılmaktadır. Akustik karıştırıcılar aktif/pasif/kombine modda çalışabilen klasik ve modern akustik güdümlü torpidoların çalışma frekanslarını kapsayacak şekilde geniş bantlı yüksek seviyeli gürültü üretiyorlar. Akustik aldatıcılar ise platformun akustik ve dinamik karakteristiklerini taklit ederek torpidoyu yanıltıyorlar.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.