ABD Deniz Piyadeleri, Demir Kubbe’yi test etti

ABD Deniz Piyadeleri, İsrail’in tek kullanıcısı olduğu Demir Kubbe füze savunma sistemini mobil hale getirerek seyir füzelerine ve orta menzilli tehditlere karşı kullanmayı planlıyor.

İsrail Savunma Bakanlığı’nın resmi Twitter hesabından yapılan paylaşımda, ”ABD Deniz Piyadeleri, New Mexico’daki White Sands füze atış sahasında Demir Kubbe tabanlı hava savunma prototipini başarıyla test etti.” ifadelerini kullandı.

İsrail Savunma Bakanlığı Direktörü Moshe Patel konuyla ilgili olarak, ”Bu test, Iron Dome Tamir önleme cihazının ve ilgili yer bileşenlerinin ilgili herhangi bir savunma mimarisine hızlı ve verimli bir şekilde entegre edilebileceğini kanıtladı. ABD Silahlı Kuvvetleri ile Hava ve Füze Savunması konusunda daha fazla ortaklık kurmayı dört gözle bekliyoruz.” dedi.

ABD Deniz Piyadelerinin özellikle son yıllarda alçak irtifa düşman hedeflerini etkisiz hale getirebilmek için İsrail ile Demir Kubbe üzerine çalıştığı biliniyor.

Demir Kubbe Füze Savunma Sistemi

Demir Kubbe’nin üretim amacı İsrail’in başta Gazze’deki direniş gruplarının tehditlerine karşı anti-havan/roket/füze sistemi işlevi görmesidir. Bu işlevinden ötürü kıstaslarından ‘özel amaçla üretilme’ noktasında farklılık göstermektedir. Demir Kubbe sistemi, yine kendisine özel üretilen ‘Tamir’ isimli güdümlü füzeleri kullanmaktadır.

Tamir füzeleri klasik hava savunma füzelerinden farklı olarak hedefine doğrudan çarpmak yerine, hedefe oldukça yakın bir noktada patlayarak (blast warhead) hedefin imha edilmesini sağlar.

Genel olarak bu yöntemi kullansa da, hit-to-kill (füzelerin kafa kafaya çarpışması) kabiliyetine de sahiptir.70 km menzile sahip Tamir füzesi savaş başlığını baş kısmında değil, gövdesinin orta kısmında taşımaktadır.

Demir Kubbe sisteminin bir diğer önemli özelliği ise havadaki düşman roketin açısal hesabını yaparak tahmini düşüş noktasını hesaplamasıdır. Buna göre eğer düşman roket maddi zarar oluşturmayacak bir noktaya düşmekteyse, sistem herhangi bir tepki vermemektedir. 

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.