ABD Donanması, Lockheed’in yeni EH podunu Seahawk’ta denedi

ABD Donanması’ndan yeni elektronik harp podu testi!

Lockheed Martin, gemisavar füzeleri tespit etmek ve yanıltmak amacıyla helikopterlerde kullanılmak üzere geliştirdiği bir elektronik savaş kapsülünü başarıyla test edildiğini bildirdi.

Lockheed Martin, helikopterler üzerinde konuşlandırılan, gemisavar füzeleri tespit etmek ve köreltmek üzere geliştirdiği Gelişmiş Araç Dışı Elektronik Harp (AOEW) sisteminin ABD Donanması ile başarılı bir iş birliği ile test edildiğini açıkladı.

Lockheed EH testi 4

Maryland’deki Patuxent River Donanma Hava İstasyonunda gerçekleştirilen testte Gelişmiş Araç Dışı Elektronik Harp podu, Sikorsky üretimi MH-60R helikopterine monte edildi. Başarılı şekilde simüle test hedeflerini körelttiği açıklanan podun test edildiği senaryo ise açıklanmadı.

Lockheed Martin yetkilisi Deon Viergutz yaptığı açıklamada:

“Gelişmiş Araç Dışı Elektronik Harp sistemi şimdiye kadar geliştirilen en gelişmiş, karmaşık elektronik savaş sistemlerinden biridir. Evrimsel yeteneklerle tasarlandı ve tehdit ortamı değiştikçe yeni teknikler geliştirebilmesi, sunabilmesi ve uygulayabilmesi için tamamen programlanabilir şekilde ayarlandı.” ifadelerini kullandı.

Lockheed EH testi 3

Gelişmiş Araç Dışı Elektronik Harp sistemi savaş gemilerinin sınırlı görüş menzili yavaş ve kasıtlı manevra nedeniyle kısıtlı kalabilecek elektronik harp yeteneklerini gemide konuşlu bulunan helikopterler vasıtasıyla genişletmeyi amaçlıyor.

Sistem, helikopterde kullanılabildiği gibi bağımsız olarak da çalışabiliyor ve gemideki diğer sistemlerle entegre şekilde görev yapabiliyor. 2024 yılı içinde helikopterlerle daha fazla test gerçekleştirmeyi ve geri bildirim almayı planlayan Lockheed, ilk Gelişmiş Araç Dışı Elektronik Harp podu teslimatının önümüzdeki yıl gerçekleştirilmesini öngörüyor.

ABD Silahlı Kuvvetleri, Soğuk Savaş’ın ardından bir süre göz ardı ettiği elektronik harp kapasitesini güçlendirmek için giderek daha fazla yatırım yapıyor.

Lockheed EH testi 1

Editör : Oğuzhan Karakuş

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.