ABD F-35’inde gizemli yüzey kaplaması görüntülendi

ABD Donanması’na ait F-35C’de gizemli yüzey kaplaması görüntülendi!

ABD Savunma Bakanlığı geçtiğimiz günlerde Kaliforniya açılarında bulunan USS Abraham Lincoln  (CVN 72) uçak gemisine dair fotoğraflar paylaştı.

Paylaşılan fotoğraflarda uçak gemisine iniş ve kalkış eğitimi yapan bir F-35C uçağına yer verilirken, söz konusu uçağın dikey stabilizelerinde ve kanatları üzerinde ayna benzeri yüzey kaplaması yer alıyor.

Kaplamanın hangi amaç için kullanıldığına dair bugüne kadar resmi kaynaklardan bir bilgi paylaşılmazken muhtemelen uçağın kızılötesi izinin azaltılması amacıyla kullanıldığı değerlendiriliyor.

F-35C 1

Benzer kaplamalar daha önce de F-22 Raptor ve F-117 Nighthawk uçaklarında test edilirken görüntülenmişti. Ancak paylaşılan fotoğraflarla ilk defa bu tip kaplamaya sahip bir uçağın uçak gemisine konuşlandırıldığı belgelenmiş oldu.

Paylaşılan fotoğraflarda, VFA-125 filosu envanterindeki NJ-422 kuyruk numaralı uçakta 3 farklı yüzey kaplaması bulunduğu görülüyor. ABD Donanması tarafından farklı tip kaplamaların deniz koşullarındaki davranışlarının test edildiği üzerinde duruluyor.

Kaplamaların yayılan kızılötesi izin azaltılmasını sağlayarak uçağın düşman hava araçlarında bulunan IRST sensörleri tarafından daha zor tespit edilmesini sağlamayı amaçladığı değerlendiriliyor.

F-35C 3

Benzer bir kaplama 2021 yılında ABD Hava Kuvvetleri tarafından Nellis Hava Üssü’nde konuşlu bulunan F-22 Raptor uçakları üzerinde de test edilirken görüntülenmiş, o dönemde ABD Hava Kuvvetleri bu testlerin uçağın bakım maliyetlerini düşürebilmek ve bakım faaliyetlerinin sürdürülebilirliğini arttırmak için yeni malzemelerin geliştirmesine yönelik çabaların bir parçası olduğunu belirtmişti.

Yapılan açıklamada, geliştirilen bu yeni malzemeler ile kaynakların daha verimli kullanılacağı ve uçakların faydalı ömürlerinin daha da uzatılabileceği ifade edilse de uzmanlar tarafından bu gizemli kaplamaların asıl amacının uçakların kızılötesi spektrumdaki görünürlüğünün düşürülmesi olduğu düşünülüyor.

F-22 1

Editör : Oğuzhan Karakuş

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.