ABD Hava Kuvvetleri’nden Skyborg ile test uçuşu

[wpcc-iframe src=”https://open.spotify.com/embed/episode/45JroW18PyVTU8JRbfdNk9″ width=”100%” frameborder=”no” height=”152″ scrolling=”no” allowtransparency=”true” allow=”encrypted-media”]

ABD Hava Kuvvetleri, Skyborg insansız hava araçlarına ait prototiplerin hazırlanması için Kratos, Boeing ve General Atomics ile 37,7 milyon, 25,7 milyon ve 14,3 milyon dolar değerinde ayrı ayrı anlaşmalar yapmıştı. Skyborg insansız hava araçlarının F-35 ve F-15EX gibi savaş uçakları ile birlikte operasyonlarda yer alarak insan hayatı için fazla riskli olan görevleri yerine getirmesi bekleniyor.

Defense News tarafından yapılan habere göre ABD Hava Kuvvetleri, “Skyborg” insansız hava aracı ile ilk uçuş testini gerçekleştirmiş olduğunu 5 Mayıs tarihinde duyurdu. Skyborg insansız hava aracının ilk uçuş testi 29 Nisan tarihinde gerçekleştirilmişti. Test esnasında Skyborg 2 saat 10 dakika uçuş yaptı.

Skyborg insansız hava araçlarının dışarıdan bir insan müdahalesine ihtiyaç duymadan operasyon gerçekleştirmesini sağlayacak otonom merkezi sistemi, test esnasında bazı uçuş manevralarını gerçekleştirdi. Test esnasında merkezi otonom sisteminin güvenli bir şekilde çalıştığı görülmüş oldu.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.