ABD Kuveyt’e NASAMS satışı için onay verdi

ABD, Kuveyt’e 3 milyar dolarlık orta menzilli füze savunma sistemi satışını onayladı.

ABD’nin satış onayı ile Kuveyt’in NASAMS’ı (Ulusal Gelişmiş Karadan Havaya Füze Sistemi) almasının yolunu açılıyor. 

ABD merkezli Raytheon Technologies ile Norveçli Kongsberg Savunma ve Havacılık arasında ortak bir girişim olarak üretilen NASAMS orta menzilli füze savunma sisteminin Kuveyt için tahmini 3 milyar dolar olarak belirlenen maliyeti, Pentagon’un Raytheon ile bir sözleşme imzalamasına kadar değişebilir. Dışişleri Bakanlığı’nın onay kararıyla Kongre tarafından 30 günlük inceleme dönemi başladı.

Anlaşma, ABD’nin M1A2 Abrams tankları için 250 milyon dolarlık ayrı bir anlaşmayla Kuveyt’e operasyon ve eğitim turlarını onaylamasından kısa bir süre sonra geldi.

Pentagon tarafından Perşembe günü satış onayına ilişkin yapılan açıklamada söz konusu satışın Kuveyt’in “bölgesel kötü niyetli aktörlere karşı kendisini savunmasına ve ABD güçleri ve diğer Körfez ülkeleri tarafından işletilen sistemlerle birlikte çalışabilirliği geliştirmesine” yardımcı olacağı kaydedildi.

NASAMS’ın teslimini desteklemek ve destek ve eğitim sağlamak için hükümetten üç ve yüklenici firmalardan beş temsilci Kuveyt’e gönderilecek.

Altı müteahhitin, ekipmanın “desteğinin devamı” için üç yıl içinde Kuveyt’te görevlendirilmesi bekleniyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.