ABD ‘Mayhem’ hipersonik füze programına başladı

ABD yeni bir hipersonik füze programına başladı.

The Defense Post’un haberine göre Amerikan savunma firması Leidos, ABD Hava Kuvvetleri Araştırma Laboratuarı’na (AFRL) hava soluyan bir hipersonik sistem geliştirilmesinde yardımcı olmak üzere sözleşme imzaladığını duyurdu.

334 milyon dolarlık anlaşma ile mevcut sistemlere göre daha fazla menzil ve faydalı yük kapasitesine sahip büyük bir hipersonik platform tasarlanacak.

Sisteme bir scramjet motoru entegre edilecek ve böylece sistemin ses hızının beş katından daha fazla bir hızla uzun mesafelere itilmesi sağlanacak.

Hava soluyan platform aynı zamanda istihbarat, gözetleme ve keşif görevlerinde de bulunacak.

Leidos Başkanı Steve yaptığı açıklamada hava soluyan bir hipersonik platform üretmek için bugüne kadar elde ettikleri tecrübelerden yararlanacaklarını söyleyerek  ABD’nin için bu hayati görevi üstlenmeye hazır olduklarını ifade etti.

Mayhem Projesi 

Leidos kısa bir süre önce delta şekilli kanatlara ve tek bir dikey kuyruğa sahip Mayhem hipersonik platformunun bir tasarımını yayınladı.

ABD Savunma Bakanlığı’na göre, nispeten uzun ve dar bir gövde tasarımına sahip olan tek motorlu insansız sistem; gelecekte önemli teknolojik ilerlemelere olanak sağlamak için standartlaştırılmış bir faydalı yük arayüzüne sahip olacak.

ABD Hava Kuvvetleri Araştırma Laboratuarı, geçen yıl yeni nesil platformun “yeniden kullanılabilir” olabileceğini de belirtmişti.

Ohio’daki Wright-Patterson Hava Kuvvetleri Üssü’nde yürütülecek olan sözleşmenin Ekim 2028’e kadar tamamlanması bekleniyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.