ABD Ordusu için yeni bombaatar yolda

ABD silahlı kuvvetleri için geliştirilen yeni bombaatar yolda!

Gelişen savaş dinamiklerinin gölgesinde piyade tabanlı muharebe, gerek açık alan ve uzun menzil gerekse de meskun mahal ve kısa mesafe çatışmalarda sürekli değişim göstermeye devam ediyor. Dron gibi insansız sistemler durmak bilmeden gelişmeye devam etse de muharip personelin bizzat kullanacağı silah ve ekipmanlar önemini hala korumaya devam ediyor.      

ABD Ordusu’nun kullanması amacıyla geliştirilen ve yüksek patlayıcılı havada infilak mühimmat sistemi ( high-explosive airburst munition system) olarak geçen Hassas Bombaatar Sistemi (Precision Grenadier System, PGS) için sözleşme yarışmasında iki finalist kaldı.

ABD silahlı kuvvetleri, eski M320 bombaatarlarının yerini alacak yeni çözümler için çalışmalara devam ediyor. Halihazırdaki süreçte yetkililer, daha önce iptal edilmiş olan 40mm akıllı bombaatar projesi XM25 yerine yeni projelerle ilgileniyor.

Janes sitesi tarafından paylaşılan bilgilere göre yeni sistemin XM25 ile benzer özelliklere sahip olması ancak sahaya daha farklı şekilde sürülmesi bekleniyor.

Ordu, asker tarafından taşınabilir şekilde geliştirilen yeni silahın yarı-otomatik, 14.5lb’den (6,57 kg) hafif, 34 inç’den (86,36 cm) kısa, min 500 metre angajman ve 800 metre menzilden insan hedeflerini tanıma kabiliyetlerine sahip olmasını talep ediyor.

Editör : Soner Eruçar

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.