ABD ordusu robotik muharebe araçları üzerinde çalışıyor

ABD ordusu 2030’lara kadar 3 tip robotik savaş aracı inşa etmeyi hedefliyor. Söz konusu program, II. Dünya Savaşı’nda George Patton’ın öncülük ettiği “Hayalet Ordu”ya benzetiliyor.

Popular Mechanics tarafından yapılan habere göre ABD ordusunun yeni programının direktörü söz konusu benzetmeyi yaptı. Hedeflenen yeni insansız kara araçlarının üzerimi ile insan hayatını riske atan zor ve tehlikeli görevlerden kaçınmak amaçlanıyor. 

ABD ordusunun belirlediği 3 çeşit robotik muharebe araçlarından biri olan RCV-L (Robotic Combat Vehicle-Light) piyade ve mühendisler arasında görev alacak ve malzemelerin yanı sıra ağır silahları taşıyacak.

Bir diğer robotik muharebe araçları RCV-M (Robotic Combat Vehicle-Medium) ve RCV-H (Robotic Combat Vehicle-Heavy) ise ana muharebe tankları ve zırhlı muharebe araçlarının yanında görev alacak. 

Hayalet Ordu

Muharebe sahasında her türlü taktiğe başvurulabileceğinin önemli örneklerinden biri olarak Hayalet Ordu, II. Dünya Savaşı’nda Alman ordusunun zihnini adeta bir illüzyon ile karıştırmak için kullanıldı.

Sahte askeri teçhizat ve asker olmayan personel görünümlü kişilerden oluşan bu ordu; Fransa, Belçika, Lüksemburg ve Almanya’da 20’den fazla “aldatma” operasyonu düzenledi. Her operasyon farklı bir ABD birimini taklit etmelerini gerektiriyordu. Radyo operatörlerinin oluşturduğu sahte trafik ağlarına kadar pek çok detayın düşünüldüğü bu operasyonlarda; şişirilebilir tanklar, toplar ve hatta uçaklar kullanılıyordu. 

Hayalet Ordu ve faaliyetleri, savaşın bitimiyle hemen gün yüzüne çıkarılmadı. Ordunun 50 yıl boyunca gizli tutulduğu biliniyor. 

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.