ABD ordusu, Stinger hava savunma füzelerini yeniliyor

Soğuk Savaş döneminin ikon silahı yenileniyor!

McAlester Ordu Mühimmat Fabrikasında (MCAAP) 2017 yılında başlatılan yenileme girişimi, 2022 yılında Rusya-Ukrayna savaşının başlamasından sonra ivme kazandı.

ABD bu süreçte, sistemin üreticisi olan Raytheon’a da Ukrayna’ya gönderilen sistemin ikmali için 1.300 adet Stinger füze siparişi verdi.

Stinger-MANPADS

ABD’deki Füze ve Uzay Program İcra Ofisi (PEO MS) liderliğinde yürütülen yenileme projesi, başlangıçta 2.700 adet eski füzenin yaklaşık %40’ının yenilenmesini hedefledi. Ancak MCAAP bünyesinde yürütülen çalışmalar neticesinde füzelerin %70’inin onarıldığı, onarımın belirlenen süreden 16 ay önce tamamlandığı bilgisi verildi.

ABD ordusu, en son Stinger partisini 2005 yılında teslim aldı. Bu çalışmayla birlikte mevcut stok ömrünü uzatmanın yanı sıra Stinger’ları insansız hava araçlarına (İHA) karşı koyabilecek bir teknolojik seviyeye getirdi.

füze-1

Ordu tedarik yöneticisi olan Douglas Bush: ‘’İşbirliği içinde gösterilen çaba, PEO MS ve AMC’nin ordu görevleri için kritik yetenekler sağlama konusundaki kararlılığının altını çiziyor’’ dedi.

Stinger füzelerinin yenilendiğine ilişkin haber, Polonya’dan Piorun taşınabilir alçak hava savunma sistemlerinin temin edilmesi haberinden sonra geldi.

ABD ordusu, Stinger füzesinin yeniden tasarım ve geliştirme aşamasına başlamayı planlıyor. Programda yer alacak yüklenicilere 2024 yılında dijital simülasyon, donanım ve ateşleme tatbikatlarına hazır olunası yönünde tavsiyeler verildi.

Stinger füzeleri, maksimum 3 kilometre irtifaya ve 8 kilometre menzile sahip bir alçak hava savunma sistemidir. Ortaya çıktığı yıllarda Doğu Bloğu ülkeleri ile sıcak çatışmalara giren silahlı örgütlenmelerin ikon silahı haline gelmiştir.

SUNGUR-1

Türk Silahlı Kuvvetleri de bir NATO üyesi ülke olarak o dönem ASELSAN ve ROKETSAN öncülüğünde Stinger üretiminde yerini aldı. TSK envanterinde halen bulunan silah, bu yıl itibariyle yerini ROKETSAN tarafından geliştirilen SUNGUR’a bırakmaya başladı.

Editör : Ozan Akarsu

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.