ABD Uzay Komutanlığı’ndan iletişim uydusu tedariki

ABD Uzay Kuvvetleri Komutanlığı, ABD Silahlı Kuvvetleri’nin uydu iletişimi ihtiyaçlarını karşılayabilmek amacıyla iki yeni dar band iletişim uydusu tedarik etmek için ihale başlattı.

İhalede yarışan Lockheed Martin ve Boeing şirketleri ile prototip üretimi için 66 milyon dolarlık anlaşma imzalandı.

MUOS 1

ABD Silahlı Kuvvetleri’nin ses ve görüntü iletiminde kullandığı Mobil Kullanıcı Hedef Sistemi (MUOS) uydu ailesinin artan talebi karşılamakta zorlanması nedeniyle ABD Uzay Kuvvetleri Komutanlığı’nın başlattığı 2 adet yeni MUOS uydusu tedariki ihalesinde Boeing ve Lockheed Martin önümüzdeki 15 ay boyunca prototip uydular geliştirecek.

Jeosenkron yörüngede (GEO) konuşlandırılmış 5 uydudan oluşan MUOS uydu ailesinin kapasitesini artıracak olan 2 yeni MUOS uydusu ile ABD ordusunun küresel çapta ihtiyaç duyduğu dar band iletişim ihtiyacına olan talebin karşılanması hedefleniyor.

MUOS uyduları ultra yüksek frekans bandında çalışıyor ve ABD ordusuna ve müttefiklerine ses ve veri iletişim hizmetleri sağlamak için 3G cep telefonu teknolojisini kullanıyor. Başlangıçta ABD donanması tarafından sipariş edilen ve işletilen uydular artık ABD Uzay Kuvvetleri tarafından işletiliyor.

MUOS  3

ABD Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre MUOS Hizmet Ömrü Uzatma Aşama 1 olarak adlandırılan ihalede yarışan Lockheed Martin ve Boeing adı açıklanmayan 3. bir rakibi geride bıraktı.

Mevcut uydulara olan aşırı talep nedeniyle ABD Uzay Kuvvetleri Komutanlığı 2022 yılında ABD Savunma Bakanlığı’na MUOS Hizmet Ömrü Uzatma programı için talepte bulunmuştu. Bu talebi kabul eden ABD Savunma Bakanlığı üretim fırlatma öncesi risk ve belirsizlikleri azaltmak amacıyla mevcut uyduların üreticisi Lockheed Martin’le doğrudan bir sözleşme imzalamak yerine erken tasarım faaliyetlerine yönelik ihale başlattı.

ABD Uzay Komutanlığı, Lockheed Martin ve Boeing erken tasarım aşamasını tamamladıktan sonra Aşama 2 için hangi şirketin seçileceğine veya her iki şirketin de Aşama 2’ye devam edip etmeyeceğine geliştirmeyeceğine karar verecek.

MUOS 4

ABD Uzay Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı ve MUOS Hizmet Ömrü Uzatma projesinden sorumlu Uzay Sistemleri Komutanlığı’ndan yapılan açıklamada Aşama 2’nin MUOS SV6 ve SV7 olarak adlandırılan yeni uyduların nihai tasarımı, üretim ve teslimat aşaması olacağı belirtildi.

Açıklamada ayrıca yeni uyduların mevcut sistemden daha yüksek güce ve daha gelişmiş iletişim teknolojilerine sahip olacağı aktarılırken, ABD Uzay Kuvvetleri Komutanlığı’nın MUOS SV6 ve SV7 uydularını 2030 yılına kadar yörüngeye yerleştirerek hizmete almayı hedeflediği ifade edildi.

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.