ABD ve İsrail’den yeni silah anlaşması

İsrail’in Gazze’ye yönelik müdahalesinin ardından yaşanan çatışmalar 100 günü ardında bırakmasına rağmen çatışmalar devam etmekte.

Yaşanan çatışmalarda İsrail ordusu çok sayıda ekipman ve asker kaybederken mühimmat stokları da ciddi derecede azalmış durumda.

İsrail, azalan mühimmat stoklarını tekrar artırmak ve İsrail Hava Kuvvetleri’ne yeni savaş uçaklarıyla taarruz helikopterleri tedarik etmek için ABD ile görüşmeler gerçekleştiriyordu.

İsrail ABD silah anlaşması  3

İsrail basını, bir süredir ABD Savunma Bakanlığı ve İsrail Savunma Bakanlığı arasında gerçekleştirilen görüşmelerin ardından 25 Ocak 2024 tarihinde iki ülke arasında hava araçları ve mühimmat tedarikine dair yeni bir silah anlaşması imzalandığını ifade etti.

Anlaşma kapsamında İsrail’in ABD’den 25 adet Boeing üretimi F-15IA savaş uçağı, 25 adet Lockheed Martin üretimi F-35I savaş uçağı ve yine Boeing üretimi en az 12 adet AH-64 Apache taarruz helikopteri ile çok sayıda mühimmatın tedariki gerçekleştirilecek.

Tedarik edilecek mühimmatların Mk-80 serisi uçak bombaları, JDAM ve Paveway güdüm kitleri ile 155 mm topçu mühimmatlarından oluşması bekleniyor. Mühimmatların kısa süre içinde ABD’den ABD Hava Kuvvetleri’nin kuracağı bir hava köprüsüyle İsrail’e nakledileceği belirtildi. ABD bir süre önce yine kendi savaş stoklarından İsrail’e 57 bin adet 155 mm topçu mühimmatını Yabancı Askeri Satışlar (FMS) programıyla satacağını açıklamıştı.

İsrail ABD silah anlaşması  2

Alınacak F-15IA ve F-35I uçaklarının ise yeni üretim olacağı ve İsrail Savunma Bakanlığı’nın uçakların bir an önce teslim edilmesi için ABD Hava Kuvvetleri için halihazırda üretim hattında bulunan uçakların İsrail’e devredilmesini istediği aktarılanlar arasında.

Tedarik edilecek F-15IA uçaklarının ABD Hava Kuvvetleri için üretilen F-15EX uçaklarıyla aynı konfigürasyonda olacağı ifade edilirken İsrail Hava Kuvvetleri’nin daha önce 2020 yılında 25 adet F-15IA uçağının satın alınması ve envanterindeki 25 adet F-15I uçağının F-15IA seviyesine modernize edilmesi için anlaşma imzaladığı belirtildi.

İmzalanan anlaşma kapsamında tedarik edilecek AH-64 Apache helikopterlerinin yeni üretim mi yoksa ABD ordusu envanterinden doğrudan mı teslim edileceği konusunda ise bilgi verilmedi.

ABD’nin bu silah anlaşmasıyla İsrail Savunma Kuvvetleri’nin Gazze’deki yükünü hafifletmeyi ve bölgede Yemen ve İran ile artan gerginlik karşısında İsrail’in elini güçlendirmeyi hedeflediği belirtiliyor.

İsrail AH-64 talebi 1

Editör : Oğuzhan Karakuş

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.