ABD ve Mısır arasında askerî lojistik anlaşması imzalandı

ABD ile Mısır, askerî iş birliğini geliştirmeye devam ediyor.

ABD’nin Kahire Büyükelçiliği’nden yapılan yazılı açıklamada ABD ve Mısır arasında askerî lojistik faaliyetlerinin desteklenmesi ve malzeme sağlanması konularında mutabakat zaptı imzalandı.

Mısır Savunma Bakanlığı’nda düzenlenen törene ABD Lojistik ve Mühendislik Merkez Komutanı Tümgeneral Jeffrey Drushal ve Mısır Savunma Bakan Yardımcısı Tümgeneral Mohamed Salah’ın yanı sıra ABD’nin Mısır Büyükelçisi Jonathan R. Cohen ve Kıdemli ABD Savunma Ataşesi Tümgeneral Mark W. Gillette de katılım sağladı.

Anlaşmaya göre ayrıca 2020 yılında COVID-19’dan dolayı iptal edilen ”Bright Star Çok Uluslu Askeri Tatbikatı”nın da tekrardan yapılması kararlaştırıldı.

ABD’nin Mısır Büyükelçisi Jonathan R. Cohen, ABD’nin Mısır ile askerî ilişkisinin kırk yılı aşkın süredir ABD-Mısır stratejik ortaklığının temelini oluşturduğunu belirterek, ”ABD’nin lojistik desteği, Mısır’ın güvenliğine yönelik tehditlere karşı koymada Mısır Hava Kuvvetleri, Kara Kuvvetleri, Deniz Kuvvetleri ve Sınır Muhafızları’nı desteklemeye devam edecektir. Anlaşma; Mısır ile savunma, terörle mücadele, sınır güvenliği ve karmaşık jeopolitik zorlukları ele alan ortak eğitim ve planlamayı kapsayan stratejik ortaklığımızın temel taşıdır.” ifadelerini kullandı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.