ABD, yeni GPS teknolojisini ödünç vermeye başladı

ABD Uzay Kuvvetleri, sıkışması ve yanıltması zor olan yeni bir GPS sinyali kullanan navigasyon sistemi için mütefiklerin ekipman ödünç alması ve test etmesi adına 3 yıllık bir düzenleme yaptı.

C4ISRNET tarafından yapılan habere göre ordu için geliştirilen M-Code sinyali ile askerlere daha dayanıklı GPS erişimi sağlamak amaçlanıyor. ABD Uzay Kuvvetleri tarafından yörüngeye fırlatılan GPS Block III uyduları, M-Code sinyalinin yayınlanmasını sağlıyor. Bunu gerçekleştirebilmek için GPS III takımyıldızı ve M-Code sinyali arasında uyumlu bir yer sisteminin olması gerekiyor. 

24 Mart tarihinde Uzay ve Füze Sistemleri Merkezi’nden yapılan açıklamaya göre yeni anlaşma kapsamında müttefikler, M-Code’una hazır Askeri GPS Kullanıcı Ekipmanı teknolojisine yönelik alıcı kartlarını laboratuvar ve saha testleri için ödünç alabilecek. 

İlk imzayı Kanada attı

Haberde 2020’de yürürlüğe giren düzenleme için ilk imza sahibinin Kanada olduğu aktarıldı. Uzay ve Füze Sistemleri Merkezi, ilk alıcı teslimatının şubat ayında yapıldığını açıkladı. Fransa, Almanya, Birleşik Krallık ve Kore’nin de bu anlaşmanın müttefiklerinden olmaya hazırlandıkları; Avustralya, İtalya, İsveç ve Hollanda’nın bu yıl içinde anlaşmaya dahil olmasının beklendiği öne sürüldü.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.