Amerika Birleşik Devletleri’nde yer alan Colonial Pipeline yakıt hattının uğradığı siber saldırının ardından, siber saldırganların 24 başka şirkete daha saldırı düzenlediği belirtildi. Saldırıların hedefi olan 24 şirketin farklı sektörlerden olduğu belirtiliyor.

2022'de Türkiye'de 138 bin 445 siber saldırı engellendi 2022'de Türkiye'de 138 bin 445 siber saldırı engellendi

Daily Mail tarafından yapılan habere göre yaklaşık yirmi şirketin daha fidye yazılım saldırılarının hedefi haline geldiği belirtiliyor. Siber saldırıya uğrayan şirketlerin isimleri verilmedi. Şirketlerin tamamı saldırıya son verebilmek için özel sektör şirketlerinden ve Amerikan kuruluşlarından yardım aldı.

DarkSide grubunun düzenlediği fidye yazılım saldırısının ardından Colonial Pipeline’ın devre dışı kalmasıyla ortaya çıkan karmaşanın ardından siber saldırgan grup DarkSide, politik veya toplumsal sonuçlara sebebiyet verme niyetinde olmadıklarını belirten bir özür yazısı paylaştı.

Amerikan Enerji Bakanı ABD’nin altyapısının siber saldırılara karşı olan savunmasızlığını dile getirdi ve bu tip saldırıların yaygınlaşmaya başladığını söyledi.