ABD’den Hırvatistan’a Bradley M2A2 ZMA teslimatı

Hırvatistan, ABD’ye sipariş verdiği zırhlı muharebe araçlarını teslim almaya başladı.

ABD, Hırvatistan ile 2022 yılında 89 adet Bradley M2A2 Zırhlı Muharebe Aracı (ZMA) anlaşması kapsamında ilk 22 adet ZMA’yı teslim etti.

ABD’nin Hırvatistan Büyükelçiliği tarafından yapılan açıklamada, teslim edilen Bradley ZMA’ların Hırvat Ordusu’nun kapasitelerini artıracağı ifade edilirken NATO’nun bölgedeki savunma duruşunu güçlendireceği ve Hırvatistan’ın ABD Ordusu ile eğitim ve ortaklık için gelişmiş fırsatlar sunacağı vurgulandı.

Büyükelçiliğin açıklamasında ayrıca şu ifadelere yer verildi: “Hırvatistan’ın Bradley ZMA’ları satın alması, güçlü ve yetenekli bir müttefiki daha da güçlü ve daha yetenekli hale getiriyor. Ayrıca, yakın NATO müttefikleri olarak Hırvatistan’ın savunmasına ve kolektif güvenliğimize bir başka kritik ABD-Hırvat ortak yatırımını da işaret ediyor”

bradley

Hırvatistan’a teslim edilen 22 adet Bradley ZMA, Djuro Djaković Özel Araçlar (DDSV) tesisinde kapsamlı bir modernizasyondan geçecek. Modernizasyon süreci, araçların tahrik sistemlerinin bakımı, yeni silah sistemlerinin entegrasyonu ve araçların hepsinin en yüksek performans standartlarını karşıladığından emin olmak için silahlandırma, boyama ve incelemeden oluşuyor.

Zagreb hükümeti, ABD ile 2022 yılında yaptığı anlaşma kapsamında 196,4 milyon dolar değerinde 89 adet Bradley M2A2 Zırhlı Muharebe Aracını envanterine katacak. Yapılan anlaşma doğrultusunda Hırvatistan, toplamda 145 milyon dolarlık bir ödeme yapacak olup geriye kalan 51 milyon dolarlık tutar ABD tarafından hibe olarak sağlanacak.

İlk 22 adet ZMA’yı teslim alan Hırvatistan, geriye kalan araçları 2026 yılının sonuna kadar teslim almayı planlıyor.

Editör : Mehmet Yiğit Tanış

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.