ABD’den Hollanda’ya yeni AH-64E Apache helikopteri teslimatı

ABD ile Hollanda arasındaki helikopter sözleşmesi hız kesmeden devam ediyor.

ABD, 2018 yılında Hollanda ile imzalanan 1,2 milyar dolarlık sözleşme kapsamında 2 adet AH-64E Apache V.6 Guardian taarruz helikopterini teslim etti.

10 Ocak 2024’te gerçekleştirilen teslimat kapsamında 2 adet daha AH-64E Apache V.6 Guardian taarruz helikopteri, Hollanda Kraliyet Hava Kuvvetlerine (RNLAF) teslim edildi.

Hollanda Apache

Şubat 2018’de Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı (DSCA), Hollanda’ya 1,2 milyar dolar değerinde 28 adet Apache helikopterinin olası satışını onaylarken, önerilen satışın bir NATO müttefikinin güvenliğini artırarak ABD’nin dış politikasını ve güvenlik hedeflerini destekleyeceğini belirtti.

Hollanda’ya olan olası satışın resmi sözleşmesi ise 2019 yılında ABD Savunma Bakanlığı tarafından Boeing şirketine verilirken söz konusu teslimatların 2025 yılında tamamlanması planlanıyor.

Teslim edilen yeni helikopterler, Hollanda Kraliyet Hava Kuvvetleri envanterinde bulunan mevcut AH-64D helikopterlerinden yeniden üretildi.

Hollanda Apache 2

Helikopterler, orijinal parçaları sıfırlama sistemleri ve yeni kompozit rotor kanatları ve yükseltilmiş bir dişli kutusunun yanı sıra yükseltilmiş iletişim, navigasyon, sensörler, veri korelasyonu ve pilot bilişsel karar yardım sistemleri de dahil olmak üzere sıfırlama sistemleri ve yeni bileşen sistemleri ile birleştirerek, RNLAF filosunda halihazırda hizmet veren AH-64D helikopterlerinden yeniden üretildi.

Hollanda’nın 1998’den beri kullandığı Apache helikopterlerinin yeniden üretimi ayrıca, T700-GE-701C motorlarının T700-GE-701D’ye yükseltilmesini de içeriyor.

Avrupa ülkesinin yeni Apache helikopterleri, yeni bir atış kontrol sistemi, modernize edilmiş bir hedef toplama ve atama sistemi ve güncellenmiş bir pilot gece görüş sensörü içeren modern aviyoniklere sahip. Ayrıca modernize edilmiş radar frekansı interferometreleri, gömülü küresel konumlandırma sistemleri ve çok modlu alıcılara sahip atalet navigasyon sistemlerini de içeriyor.

Boeing, yeniden üretilmiş ilk Apache’yi Ekim 2022’de RNLAF’a teslim etti.

Editör : Mehmet Yiğit Tanış

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.