ABD’den Letonya’ya HIMARS satışı

Rusya’nın Ukrayna işgali sonrası NATO üyesi ülkeler savunma alımlarına hız kesmeden devam ediyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Letonya’ya M142 HIMARS Çok Namlulu Roketatar Sistemi (ÇNRA) ve ilgili ekipman için ahmini 220 milyon dolarlık olası satışa onay verdi.

Yabancı Askeri Satış programı kapsamında onaylanan olası satış; Letonya’ya 6 adet M412 HIMARS, 12 adet M30A2 Güdümlü Çoklu Fırlatmalı Roket Sistemi (GMLRS) için Alternatif Savaş Başlığı (AW) Pod’u ve Duyarsız Mühimmat Tahrik Sistemi (IMPS), 12 adet M31A2 GMLRS Üniter (GMLRS-U) IMPS’li Yüksek Patlayıcı Pod, 10 adet M57 Ordu Taktik Füze Sistemi (ATACMS) Pod’u, birçok Azaltılmış Menzilli Eğitim Füzesi ve HIMARS ile ilgili eğitim ve teknik desteği kapsıyor.

HIMARS

Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı (DSCA) tarafından yapılan açıklamada, “Önerilen bu satış, Avrupa’da siyasi istikrar ve ekonomik ilerleme için önemli bir güç olan bir NATO Müttefikinin güvenliğini artırarak ABD’nin dış politika hedeflerini ve ulusal güvenlik hedeflerini destekleyecektir.

Teklif edilen satış, Letonya’nın mevcut ve gelecekteki tehditlere karşı koyma yeteneğini artıracak ve ABD ve diğer müttefik güçlerle birlikte çalışabilirliğini artıracak. Letonya bu teçhizatı silahlı kuvvetlerine katmakta zorluk çekmeyecektir. Bu teçhizatın ve desteğin önerilen satışı bölgedeki temel askeri dengeyi değiştirmeyecektir.” ifadelerine yer verildi.

HIMARS ÇNRA

M142 HIMARS Çok Namlulu Roketatar Sistemi

HIMARS Çok Namlulu Roketatar Sistemi (ÇNRA), kamyon üzerine eklemlenmiş bir hafif çoklu roketatar sistemi olarak ABD’li Lockheed Martin tarafından üretiliyor.

Her bir fırlatıcısı 3 kişilik bir ekip tarafından çalıştırılan HIMARS ÇNR; 6 adet 227mm M270 roketi ve 1 adet yaklaşık 165 km azami menzile sahip satıhtan satha MGM-140 ATACMS füzesi ateşleyebilir.

Sistemin atış menzili roketlere göre 2-500 km arasında değişiyor:

  • M26 roketi için: 32 km
  • M26A1/A2 roketi için: 45 km
  • M30/31 roketi için: 70 km
  • MGM-140 ATACMS füzesi için: 300 km
  • Precision Strike Füzesi (PrSM) füzesi için: 500 km

Editör : Mehmet Yiğit Tanış

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.