AB’den Kozloduy Nükleer Enerji Santrali’nin kapatılması için ek yardım

Radyoaktif Atıklar Kamu Şirketi Yönetim Kurulu Üyesi Sergey Tsoçev, Bulgaristan Ulusal Radyosu’na (BNR) bir açıklamada bulundu. Tsoçev yaptığı açıklamada, “Avrupa Birliği (AB), Kozloduy Nükleer Enerji Santrali’nin hizmet dışı bırakılan dört küçük ünitesinin hizmetten çıkarılması için ek olarak 63 milyon avro hibe verdi.” ifadelerini kullandı.

Kırcaali Haber sitesinde yer alan bilgilere göre Tsoçev, “Kozloduy Nükleer Enerji Santralinin durdurulan dört küçük ünitesinin hizmetten çıkarılması için Uluslararası Kozloduy Fonu’ndan ayrılan 433 milyon avro ve Bulgaristan’ın bütçesinden eş finansman olarak karşılanan 290 milyon avro harcandı” dedi.

Ayrıca Tsoçev açıklamasına, “Değerleme raporuna göre santralin durdurulan dört küçük ünitesini 2030 yılına kadar hizmetten çıkarma hedefine ulaşmak için 1,35 milyar avro tutarında kaynak gerekiyor. Bu tür değerleme 5 yılda bir yapılır. Bu yıl bir yenisi daha yapılacak. Son değerleme raporu, Ocak ayı sonunda büyük ölçüde telafi edilen 91 milyon avroluk bir açık olduğunu tespit etti. Bu yıl 25 Ocak’ta Bulgaristan’a 2027’ye kadar 63 milyon avro daha sağlanmasını öngören bir AB Konseyi yönetmeliği kabul edildi.” ifadelerini de ekledi. 

Habere göre geçen yılın sonuna kadar dört üniteyi hizmetten çıkarma ve radyoaktif atık yönetimi için iki fonda 1.555 milyar leva toplandı, bu miktara durdurma zamanı geldiğinde Kozloduy Nükleer Santralinin 5. ve 6. ünitelerinin hizmetten çıkarılması için ihtiyaç duyulacak finansman da dahil.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.