ABD’nin Rus savaş gemilerini batırma planı tutmadı

ABD’nin 2018 yılı Nisan ayında Suriye’ye düzenlediği hava saldırısında Rusya’nın karşılık vermesi durumunda USS John Warner denizaltısının Rusya’ya ait gemileri batıracağı iddia edildi.

Foxnews’in yaptığı haberde, “Eğer Rus savaş gemileri buna karşılık verseydi, ABD Donanması’na ait USS John Warner denizaltısı onları batıracaktı.” bilgisine yer verildi.

2018 yılı Nisan ayında USS John Warner’ın Akdeniz’deki Suriye topraklarına 6 Tomahawk füzesi fırlattığı ve bunu Ruslardan karşılık vermelerini istediklerini için yaptıkları Foxnews’te şu şekilde yer aldı:

“2018 yılındaki saldırıda muharebede ilk kez kullanılan Virginia sınıfı denizaltı, Rusya’nın bölgede konuşlu ABD gemilerine yönelik potansiyel eylemlerine karşılık vermeye hazırdı.”

Haberde, ABD gemilerinden biri tuzak görevi gördüğü için o gemideki askerlerin Suriye’ye füze fırlatmadığı, “Rusya Donanması’nın bu tuzak gemiye yönelik cevabi eylemleri de Rus savaş gemilerinin hedef alınması için gerekçe olacaktı.” şeklinde ifade edildi.

14 Nisan 2018 tarihinde ABD, İngiltere ve Fransa; Suriye’deki hükümetin kimyasal silah bulundurduğu gerekçesiyle belirlediği hedefleri vurmuştu.

Dönemin ABD başkanı Donald Trump ise, “Görev tamamlandı.” diyerek 100’den fazla füzenin atıldığı saldırının sonlandırıldığını belirtmişti.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.