ABD’nin yüksek irtifa casusluk programında hedef 2025

ABD, casusluk programını gökyüzünde sürdürüyor!

İstihbarat, elektronik savaş ve sensörlerden sorumlu program icra subayı Tuğgeneral Ed Barker’ın ifadelerine göre, ABD Ordusu’nun 2025 mali yılında derinlemesine algılama yapabilen yeni bir yüksek irtifa platformu geliştirmek ve bu platformu sahaya sürmek için bir program başlatmayı planladığı bildirildi.

ABD ordusu tarafından yapılan açıklamalara göre, sensörlerin daha geniş mesafelerde istihbarat, gözetleme ve keşif operasyonları yürütmek için kullanılması, ayrıca potansiyel tehditlere yanıt vermek için reaksiyon süresinin uzatılması hedefleniyor.

Tuğgeneral Barker’ın 5 Aralık’ta gazetecilere yaptığı açıklamalarda yüksek irtifa balonları, güneş enerjili ve sabit kanatlı uçaklar gibi çeşitli platformlardan elde edilebilecek kabiliyetlerin incelendiği ifade edildi. Ayrıca bu platformlardan yararlanmak için satın alınabilirlik, küçük ebat, hafif ağırlık ve düşük güç ile yüksek verimli sensörlerin dengelenmesine odaklanılması gerektiği vurgulandı.

casus balon

Ordunun yıllardır stratosferde çalışabilen uzun ömürlü, sabit kanatlı, güneş enerjisiyle çalışan platformlar üzerinde deneyler yaptığı bildirilmişti. ABD ordusunun şimdi de rekor programlara yol açacak bir prototip oluşturma çabaları olduğu öne sürüldü.

Albay Dave Mulack, ABD Uzay ve Füze Savunma Komutanlığı’nın ilgili kabiliyetlerinden sorumlu olarak bu yıl Defense News’e verdiği röportajda, bir yıl önce Ordu İhtiyaçları Gözetim Konseyi’nin yüksek irtifa balonları, sabit kanatlı ve güneş enerjisiyle çalışan platformlar ile derin algılama yapabilen platformlar için arayışlara yeşil ışık yakıldığını bildirmişti.

Ordunun, Hint-Pasifik Komutanlığı ve Avrupa Komutanlığı operasyon alanlarında gerçekleştirilen teorik düzeydeki tatbikatlar vasıtasıyla derin algılama kabiliyetlerinin test edildiği bildirildi.

Bu tatbikatlarda, silahlı kuvvetlerin çok yönlü görev güçlerinin de yer aldığı belirtilmişti. Özellikle, Avrupa’daki görev birimi, 2021 yılında Norveç’te gerçekleştirilen Thunder Cloud tatbikatında hedefleme sensörü olarak üç adet yüksek irtifa balonu kullanmıştı. Ayrıca, Pasifik merkezli görev biriminin 2023’te Vanguard adlı deniz tatbikatında daha yüksek menzillerde derin algılama ve yüksek irtifa kabiliyetlerini denediği de ifade edilmişti.

Editör : Murat Emre Eygün

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.