Macar Savunma Kuvvetlerine Airbus helikopter teslimatı

Macar helikopter filosu büyüyor!

Varşova paktı dağıldıktan sonra envanterinde ciddi sayıda Sovyet mirası uçak ve helikopter bulunan Macaristan, ekonomik nedenlerden dolayı birkaç kez küçültüldü.

Macaristan’ın 1999’da NATO’ya katılmasından kısa bir süre sonra, Hava Kuvvetlerinin NATO uyumlu bir savaş gücüyle değiştirilmesi yönünde Macar karar vericiler tarafından bir girişimde bulunuldu.

Savaş uçakları konusunda İsveç’in 2001 yılında teklifini kabul eden ülke, 2026 yılına kadar çok amaçlı JAS 39C Grippen uçaklarını kiralayarak envanterine kattı. Helikopter filosu için de 2016 yılında “Zrinyi 2026” adı altında büyük ölçekli bir modernizasyon programı başlatıldı.

h225m

Modernizasyon kapsamında Airbus ile anlaşan ülke, Aralık 2018 tarihinde de H225 tipinde 16 helikopterin teslimatına ilişkin ilk sözleşmeler imzalandı. Günümüze kadar 6 helikopter teslim alındı.

Macaristan, Airbus H serisi helikopterleri teslim alırken, teslimat merkezi olarak 86. Hava Üssü belirlendi. Bu üs, Macar Hava Kuvvetlerinin helikopter hangarı olarak biliniyor. Üs bünyesinde bir helikopter nakliye taburu, bir helikopter saldırı taburu ve bir de eğitim bölüğü bulunuyor.

4 Aralık tarihinde iki H225M helikopteri yine bu üsse geldi. Helikopterleri hava üssündeki Komutan Yardımcısı Albay Zoltán Rolkó teslim aldı.

Helikopterlerin Macar tipi sertifikasyonu 2021 yılında başlamış ve bu süreçte konfigürasyon özelliklerine ayrı bir önem verilmiş, dolayısıyla bu helikopterler Macar Savunma Kuvvetlerinin ihtiyaçlarını karşılamak üzere üretilmiştir.

H225M filosunun büyük bir kısmına temel görev olarak asker ve kargo hava ikmali verilecek, yerleşik silah sistemlerinin sayesinde özel harekât kuvvetlerine havadan destek görevlerini de yerine getirebilecek.

Helikopterin maksimum kalkış ağırlığı 11.200 kilogramdır. Maksimum 28 asker taşıyabilir. Bu sayede hava kuvvetleri envanterinde bulunan Sovyet menşeili 24 asker taşıyabilen Mil Mi-17 helikopterlerine iyi bir alternatif olabilir.

h225m3

Bu helikopterler, üretim tarihlerinde ilk kez Macaristan’ın askeri ihtiyaçlarına uygun olarak özel H-Force silah sistemi ile donatıldı. Bu sayede helikopterler istihbarat, refakat, gözetim ve keşif görevlerini de yerine getirebilecek.

Editör : Ozan Akarsu

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.