AKINCI PT-3’ün testleri aralıksız sürüyor

Baykar Savunma tarafından yüksek yerlilik oranıyla hayata geçirilen AKINCI TİHA’nın 3’üncü prototipi envantere girmeye bir adım daha yaklaştı.

BAYKAR resmi sosyal medya hesaplarından yapılan videolu paylaşımda, AKINCI TİHA PT-3’ün başarıyla tamamlanan hızlı koşma testinin görüntüleri takipçileriyle buluşturuldu.

Söz konusu paylaşımda, “Bayraktar AKINCI testleri mekan farketmeksizin tam gaz devam…” ifadelerine yer verildi.

Bir müjde de Selçuk Bayraktar’dan geldi

BAYKAR Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar, seri imalatın 1’inci uçağı AKINCI S-1’in son yer uçuş çevrim testinin başarıyla tamamlandığını duyurdu.

Selçuk Bayraktar resmi Telegram hesabından yaptığı paylaşımda, “Seri imalatın 1. uçağı AKINCI S-1 son yer uçuş çevrim testini tamamladı. O da yuvadan uçmaya gün sayıyor.” ifadelerini kullandı.

AKINCI TİHA

AKINCI TİHA belli başlı özellikleriyle diğer yerli İHA/SİHA’larımızdan ayrılıyor. Bayraktar Akıncı 1.350 kg faydalı yük taşıyabiliyor. Buna ek olarak ASELSAN tarafından geliştirilen AESA radarın entegre edilmesiyle hava-hava muharebesi kabiliyetine sahip olacak. Ayrıca yerli olarak geliştirilen Gökdoğan ve Bozdoğan füzelerini, MAM-L, TEBER-82, KGK-82-83 SOM füzesini ve MK-84 mühimmatını taşıma kapasitesine sahip olacak.

AKINCI TİHA Türkiye’ye İHA ile hava-hava muharebesi ve gelişmiş yapay zeka kullanımı kabiliyetlerini kazandırması açısından önemli bir kazanım olacak. AKINCI TİHA ilerleyen yıllarda hava savunma için de kullanılabilir.

AKINCI’nın teslimatları 2021 yılında başlayacak. AKINCI TİHA’nın AESA radarının 2021 yılında ASELSAN tarafından BAYKAR’a teslim edilmesi planlanıyor. Ayrıca AKINCI için elektronik harp podu da çalışılıyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.