AKINCI seri üretime geçiyor

[wpcc-iframe src=”https://open.spotify.com/embed-podcast/episode/3xA2hfz2nnaurdnk1En1G4″ width=”100%” frameborder=”no” height=”152″ scrolling=”no” allowtransparency=”true” allow=”encrypted-media”]

BAYKAR Teknik Müdürü ve T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar, savunma sanayii takipçilerine önemli bir müjde verdi.

CNN Türk canlı yayınına konuk olan Bayraktar, 2021 yılında envantere girmesi beklenen AKINCI TİHA’nın seri üretimine çok kısa bir zaman sonra geçeceklerini söyledi.

AKINCI’nın seri üretim müjdesi savunma sanayii takipçileri tarafından büyük ilgi gördü ve sosyal medyada gündeme oturdu.

İnsansız hava araçları konusunda yeteneklerini tüm dünyaya kanıtlamış olan BAYKAR firması Bayraktar TB2’lerde yakalamış olduğu başarıya AKINCI’yı da ekleyecek.

AKINCI TİHA

AKINCI TİHA belli başlı özellikleriyle diğer yerli İHA/ SİHA’larımızdan ayrılıyor. Bayraktar Akıncı 1350 kg faydalı yük taşıyabiliyor. Buna ek olarak ASELSAN tarafından geliştirilen AESA radarın entegre edilmesiyle hava-hava muharebesi kabiliyetine sahip olacak. Ayrıca yerli olarak geliştirilen Gökdoğan ve Bozdoğan füzelerini, MAM-L, TEBER-82, KGK-82-83 SOM füzesini ve MK-84 mühimmatını taşıma kapasitesine sahip olacak.

AKINCI TİHA Türkiye’ye İHA ile hava-hava muharebesi ve gelişmiş yapay zeka kullanımı kabiliyetlerini kazandırması açısından önemli bir kazanım olacak. AKINCI TİHA ilerleyen yıllarda hava savunma için de kullanılabilir.

AKINCI’nın teslimatları 2021 yılında başlayacak. AKINCI TİHA’nın AESA radarının 2021 yılında ASELSAN tarafından BAYKAR’a teslim edilmesi planlanıyor. Ayrıca AKINCI için elektronik harp podu da çalışılıyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.