Akıncı TİHA bir testi daha başarıyla tamamladı

BAYKAR resmi Twitter hesabından yapılan paylaşımda, Akıncı TİHA’nın Yüksek ve Orta İrtifa Asimetrik İtki Testi’nin de başarıyla tamamlandığı bildirildi. BAYKAR Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, Çorlu Hava Meydan Komutanlığı’nda yapılan test uçuşunun başarıyla gerçekleştirildiğini söyledi.

Selçuk Bayraktar, “7 Ekim 2020, AKINCI Prototip 1 hava aracımızla iki buçuk saat önce havalanmıştık. Yüksek irtifada ve orta irtifada denemelerimizi tamamladık. Şimdi de dönüp inişe geçiyoruz. Vatanımıza, milletimize hayırlı olsun.” ifadelerini kullandı.

BAYKAR resmi Twitter hesabından paylaşılan gönderide, “Bayraktar AKINCI TİHA’nın uçuş testleri sürüyor. Yüksek ve Orta İrtifa Asimetrik İtki Testi de başarıyla tamamlandı.” ifadelerine yer verildi.

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir de resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Akıncı TİHA’nın başarısını kutladı. İsmail Demir; “Yüksek ve Orta İrtifa Asimetrik İtki Testlerini başarıyla tamamlayan Bayraktar Akıncı görev yapmak için artık gün sayıyor. Semalarımızda hür ve özgür… ” ifadelerini kullandı.

Akıncı TİHA’nın genel özellikleri

Bayraktar TB2’den daha uzun ve daha geniş olan Akıncı TİHA, kendine özgü büklümlü kanat yapısıyla 20 metrelik bir kanat açıklığına sahip ve çok sayıda milli akıllı mühimmatı taşıyabiliyor. Akıncı ayrıca özgün yapay zeka sistemi sayesinde, daha akıllı ve çevresel faktörlerin daha farkında oalrak geliştirildi. Bu sayede kullanıcılarına ileri uçuş ve teşhis fonksiyonları sunuyor.

Bayraktar TB2 gibi Akıncı da kendi sınıfında lider olmayı hedefliyor. Ayrıca Akıncı, savaş uçaklarının yaptığı bazı görevleri de icra edebiliyor. Taşıdığı elektronik destek podu, uydu haberleşme sistemleri, hava-hava radarları, engel tespit radarı, sentetik açıklıklı radar gibi çok daha gelişmiş ve faydalı yüklerle görev yapıyor. Savaş uçaklarının yükünü azaltacak olan Akıncı ile havadan bombardıman da gerçekleştirilebiliyor. Ülkemizde milli olarak geliştirilen hava-hava füzeleriyle donatılan Akıncı TİHA, hava-hava görevlerinde de kullanılabilecek.

Kendi sınıfında dünyanın en ileri teknolojik sistemi haline gelmesine çalışılan Bayraktar Akıncı, Taarruzi İnsansız Hava Aracı Sistemi, yerli ve milli olarak üretilen MAM-L, MAM-C, Cirit, L-UMTAS, Bozok, MK-81, MK-82, MK-83, Kanatlı Güdüm Kiti (KGK)-MK-82, Gökdoğan, Bozdoğan, SOM-A gibi mühimmat, füze ve bombayla donatıldı.

BAYKAR Ar-Ge mühendislerinin askeri ve ergonomik standartlarda tasarladığı tamamen yerli ve milli Akıncı Yer Kontrol İstasyonu (YKİ) her türlü ortam koşullarında hava araçlarının yönetimi açısından çok büyük bir öneme sahip. BAYKAR’ın geliştirdiği farklı YKİ konsept tasarımları her görevin isterlerine çözüm sunarak icra edilmesine olanak veriyor.

Konteyner, Trailer ve oda tipi olmak üzere üç farklı Akıncı YKİ konsept tasarımı mevcut. Trailer tipi YKİ, görev şartlarında sahada hareket kabiliyetiyle üstün performans gösteriyor.

Oda tipi YKi’ler ile harekat merkezi içerisinden çoklu görev yapabilme yeteneği elde ediliyor. Sistem sayesinde tek bir merkezden birden fazla Akıncı hava aracını kontrol edilerek, hızlı koordinasyon ve görev takibi anlık olarak yapılıp değerlendirilebiliyor.

Yer Kontrol İstasyonu
NATO Spek ACE-III Şeltır Özellikleri
Telsiz Sistemleri
Dahili İç Konuşma Sistemleri
Pilot Konsolu
Faydalı Yük Operatör Konsolu
Görüntü Kıymetlendirme Konsolu
Rack Tip Kabinetler
Güç Sistemleri, Filtreler
Güç Kaynağı Birimleri
Askeri Tip İki Adet Klima Ünitesi
NBC Filtrasyon Sistemi
Temel uçuş performans kriterleri
40,000 Feet Uçuş İrtifası
24 Saat Havada Kalış Süresi
Çift Yedekli SATCOM + Çift Yedekli LOS
Tam Otomatik Uçuş Kontrol ve 3 Yedekli Otopilot Sistemi (Triple Redundant)
Yer Sistemlerine Bağımlı Olmaksızın Tam Otomatik İniş ve Kalkış Özelliği
GPS Bağımlılığı Olmaksızın Dahili Sensör Füzyonu İle Seyrüsefer Özelliği
Gelişmiş Özellikler
Tam Otomatik Seyir ve Rota Takibi Özelliği
Dahili Sensör Fizyonu Destekli Hassas Otomatik Kalkış ve İniş Özelliği
Tam Otomatik Taksi ve Park Özelliği
Yarı Otonom Uçuş Modları Desteği
Hata Toleranslı ve 3 Yedekli Sensör Füzyonu Uygulaması
Çapraz Yedekli YKİ Sistemi
Özgün Yedekli Servo Aktüatör Birimleri
Özgün Yedekli Lityum Tabanlı Batarya Birimleri
Teknik Özellikler
Seyir – Maksimum Hız 130 – 195 Knots
Operasyonel – Maksimum İrtifa 30.000 feet – 40,000 feet
Faydalı Yük Kapasitesi 1.350 kg
İtki Tipi 2 x 750 HP veya 2 x 450 HP Turboprop Motor
Kalkış ve İniş Pist (Otomatik)
Maksimum Kalkış Ağırlığı 5,500 kg
Havada Kalış 24 saat
Kanat Açıklığı 20 m
Yükseklik 4.1 m
Uzunluk 12.2 m

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.