AKINCI TİHA’dan bir başarı daha

AKINCI TİHA, başarılarına bir yenisini daha ekledi.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı kabul uçuşu kapsamında 23 Haziran tarihinde Çorlu’dan kalkmasının ardından, yüksek irtifadaki en ağır faydalı yükle dayanım uçuşu başarıyla tamamladı.

BAYKAR tarafından milli ve özgün olarak geliştirilen Bayraktar AKINCI TİHA, en ağır faydalı yükle uçuşunu başarıyla tamamlayarak Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın envanterine girmeye bir adım daha yaklaştı.

AKINCI-B’nin başarısı ile ilgili BAYKAR Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar yaptığı açıklamada, “AKINCI-B, yüksek irtifadaki en ağır faydalı yükle dayanım uçuşunu başarıyla tamamladı.” ifadelerini kullandı.

2 X 750 HP olmak üzere toplamda 1500 HP güce sahip olan Bayraktar AKINCI B sınıfının en güçlü ve muharebe kabiliyeti en yüksek muharip uçağı olarak hizmet verecek.

AKINCI TİHA

İlk motor testini 1 Eylül 2019 tarihinde yapan AKINCI TİHA, testlerin de başarıyla tamamlanmasının ardından Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde bulunan Çorlu Hava Meydan Üs Komutanlığı’nda ilk uçuş testini yaptı. AKINCI TİHA-Taarruzi İnsansız Hava Aracı yerli ve millî bir hava aracıyla ulaşılan en yüksek irtifaya çıkarak Türk havacılık tarihinin irtifa rekorunu kırdı. 38.039 feet (11.594 metre) yüksekliğe çıkan AKINCI, 25 saat 46 dakika havada kaldı.

AKINCI TİHA belli başlı özellikleriyle diğer yerli İHA/SİHA’larımızdan ayrılıyor. Bayraktar AKINCI 1.350 kg faydalı yük taşıyabiliyor. Buna ek olarak ASELSAN tarafından geliştirilen AESA radarın entegre edilmesiyle hava-hava muharebesi kabiliyetine sahip olacak. Ayrıca yerli olarak geliştirilen Gökdoğan ve Bozdoğan füzelerini, MAM-L, TEBER-82, KGK-82-83 SOM füzesini ve MK-84 mühimmatını taşıma kapasitesine sahip olacak. AKINCI TİHA Türkiye’ye İHA ile hava-hava muharebesi ve gelişmiş yapay zeka kullanımı kabiliyetlerini kazandırması açısından önemli bir kazanım olacak.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.