AKINCI’dan HGK ile test atışı

Hava-Hava muharebesi kabiliyetine sahip olacak AKINCI’nın testleri hız kesmeden devam ediyor.

Son olarak BAYKAR Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar’ın resmi sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımda AKINCI’nın gövde altı istasyonunda Hassas Güdüm Kiti (HGK) olduğu görüntülendi.

Eğitim uçuşlarına hız kesmeden devam eden AKINCI’nın TÜBİTAK SAGE tarafından yerli ve özgün olarak üretilen HGK ile de test atışı yaptığı bu paylaşımdan sonra doğrulanmış oldu.

BAYKAR Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar’ın resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Şimşek gibi bir semte atıldık yedi koldan, Şimşek gibi Türk atlarının geçtiği yoldan… Bugünden; AKINCI PT2 ve S1’in eğitim, test uçuşlarından…” ifadelerine yer verildi.

Savunma sanayii takipçileri tarafından ilgi ile karşılanan bu paylaşım, AKINCI’nın ürün gamının genişliği ve farklı görevlerde kullanılabileceğini tekrar gözler önüne sermiş oldu.

BAYKAR Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar SavunmaTR’ye vermiş olduğu özel röportajda AKINCI’nın 2021 yılında envantere alınmaya başlayacağını söylemişti.

AKINCI TİHA

AKINCI TİHA belli başlı özellikleriyle diğer yerli İHA/SİHA’larımızdan ayrılıyor. Bayraktar Akıncı 1.350 kg faydalı yük taşıyabiliyor. Buna ek olarak ASELSAN tarafından geliştirilen AESA radarın entegre edilmesiyle hava-hava muharebesi kabiliyetine sahip olacak. Ayrıca yerli olarak geliştirilen Gökdoğan ve Bozdoğan füzelerini, MAM-L, TEBER-82, KGK-82-83 SOM füzesini ve MK-84 mühimmatını taşıma kapasitesine sahip olacak.

AKINCI TİHA Türkiye’ye İHA ile hava-hava muharebesi ve gelişmiş yapay zeka kullanımı kabiliyetlerini kazandırması açısından önemli bir kazanım olacak. AKINCI TİHA ilerleyen yıllarda hava savunma için de kullanılabilir.

AKINCI’nın teslimatları 2021 yılında başlayacak. AKINCI TİHA’nın AESA radarının 2021 yılında ASELSAN tarafından BAYKAR’a teslim edilmesi planlanıyor. Ayrıca AKINCI için elektronik harp podu da çalışılıyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.