AKSUNGUR İHA’nın ilk teslimatı gerçekleştirildi

Türk savunma sanayiinin özgün ürünleri kolluk kuvvetlerinin envanterine dahil olmaya devam ediyor.

TUSAŞ’ın geliştirdiği AKSUNGUR İnsansız Hava Aracı (İHA), testleri başarılı bir şekilde geçerek Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edildi.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir’in Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, ”TUSAŞ tarafından üretilen yerli ve milli AKSUNGUR SİHA testleri başarı ile tamamlayarak Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edildi. AKSUNGUR SİHA 750 kg faydalı yük kapasitesine ve en az 50 saat maksimum uçuş süresine sahip.”  ifadelerini kullandı.

Haziran ayının başında ilk saha görevine başlayan AKSUNGUR İHA, bu kapsamda yangınla mücadelede kullanılmak üzere Orman Genel Müdürlüğü’nün hizmetine sunuldu.

AKSUNGUR İHA

TUSAŞ tarafından yerli ve millî imkanlarla geliştirilen AKSUNGUR, MALE (orta irtifa – uzun dayanıklılık) sınıfı İHA olarak biliniyor.

Anka platformu üzerine inşa edilen İHA, bu sayede kısa zamanda ve uygun maliyetle geliştirildi.

Yüksek faydalı yük kapasiteli İHA, kesintisiz çok rollü istihbarat, gözetleme, keşif ve taarruz görevleri için ANKA-AKSUNGUR İHA sistemi; gündüz/gece istihbarat, gözetleme, keşif ve taarruz görevleri’ni EO/IR, SAR ve SIGINT faydalı yükleri ve çeşitli havadan yere silahlarla icra edebilir. ANKA-AKSUNGUR 40 bin feet’e kadar uzun süreli operasyonlara imkan veren iki adet çift turboşarjlı dizel PD-170 motoruna sahip olması dikkat çekiyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.