AKYA envantere girmek için gün sayıyor

Türkiye’nin ağır sınıftaki ilk torpido mühimmatının geliştirilmesini içeren AKYA Ağır Sınıf Torpido Projesi, ROKETSAN ana yükleniciliğinde devam ediyor.

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, AKYA’nın bu yıl içerisinde envantere gireceğinin müjdesini verdi.

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Milli Ağır Sınıf Torpidomuz AKYA’da bir kilometretaşını daha geride bıraktık. TCG Gür denizaltısından atışı başarıyla gerçekleşen AKYA’yı bu yıl içinde Deniz Kuvvetleri Komutanlığımıza teslim etmeyi hedefliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir’den sonra bir AKYA paylaşımı da ROKETSAN Genel Müdürü Murat İkinci’den geldi.

ROKETSAN Genel Müdürü Murat İkinci yaptığı açıklamada, “Alanında en güncel teknolojilere sahip, Mavi Vatan’ımızın ilk yerli ve milli ağır sınıf torpidosu AKYA ülkemize ve milletimize hayırlı olsun!” ifadelerini kullandı.

Savunma sanayii alanındaki en yetkin isimlerden olan İsmail Demir ve Murat İkinci’nin yaptığı paylaşımlar sosyal medyada büyük ilgi gördü.

AKYA Ağır Sınıf Torpido Projesi ile ilgili olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da bir açıklama yapmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından ocak 2020’de yapılan bir açıklamada, “Milli torpidomuz AKYA’nın atış testlerini, başarıyla icra ettik.” ifadelerine yer verilmişti. 30 Ağustos 2020 tarihinde ise ROKETSAN’da icra edilen tören esnasında; Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal, AKYA Torpidosu Mock-Up’ı üzerinden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a bir bilgilendirmede bulunmuştu.

AKYA’nın geliştirme faaliyetleri, başarılı geri beslemeler alınarak devam ediyor.

AKYA, 2021 yılında başlaması planlanan testlerinden ilkini başarıyla icra etti. Ayrıca AKYA’nın büyük bir ihracat potansiyeli bulunuyor.

AKYA, bu atış testlerinin de başarıyla tamamlanmasının ardından, kullanımdaki mevcut yurtdışı kaynaklı muadilleri ile rekabet yeteneğine sahip üst düzey bir Ağır Sınıf Torpido Mühimmatı olarak Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından envantere alınacak.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.