AKYA’dan başarılı test atışı

Türkiye’nin ağır sınıftaki ilk torpido mühimmatının geliştirilmesini içeren AKYA Ağır Sınıf Torpido Projesi, ROKETSAN ana yükleniciliğinde devam ediyor.

Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, AKYA’nın başarılı bir test atışı gerçekleştirdiği ifade edildi.

Milli Savunma Bakanlığı resmi Twitter hesabından yapılan videolu paylaşımda, “TCG GÜR denizaltımız, Marmara Denizi’nde AKYA Talim Torpidosu atışını başarıyla icra etti.” ifadelerine yer verildi.

AKYA Ağır Sınıf Torpido Projesi ile ilgili olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından ocak 2020’de yapılan bir açıklamada, “Milli torpidomuz AKYA’nın atış testlerini, başarıyla icra ettik.” ifadelerine yer verilmişti. 30 Ağustos 2020 tarihinde ise ROKETSAN’da icra edilen tören esnasında; Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal, AKYA Torpidosu Mock-Up’ı üzerinden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a bir bilgilendirmede bulunmuştu.

AKYA’nın geliştirme faaliyetleri, başarılı geri beslemeler alınarak devam ediyor.

AKYA, 2021 yılında başlaması planlanan testlerinden ilkini başarıyla icra etti.

AKYA, bu atış testlerinin de başarıyla tamamlanmasının ardından, kullanımdaki mevcut yurtdışı kaynaklı muadilleri ile rekabet yeteneğine sahip üst düzey bir Ağır Sınıf Torpido Mühimmatı olarak Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından envantere alınacak.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.