Almanya ile Yunanistan arasında Puma sözleşmesi imzalandı

Alman KNDS’nin bir şirketi olan Krauss-Maffei Wegmann (KMW), Puma zırhlı muharebe aracına yönelik koruma modüllerinin üretimi için Yunan şirketi EODH ile önemli bir sözleşme imzaladı.

Almanya ve Yunanistan arasında askeri işbirliği büyüyor!

Yunan savunma sanayisinin önde gelen şirketlerinden olan EODH, Alman savunma sanayisi devi olan Krauss-Maffei Wegmann (KMW) ile önemli bir sözleşme imzalayarak iş birliğini güçlendirdi. Anlaşma akabinde EODH, Puma zırhlı muharebe aracı için koruyucu modüllerin üretimini üstleniyor.

Bu anlaşma, Avrupalı iki ​​savunma üreticisi arasında devam eden ortaklığı güçlendirmekle kalmayıp aynı zamanda Puma zırhlı muharebe aracının savunma yeteneklerinin güçlendirilmesine de katkı sağlayacak.

Puma-ZMA

İmzalanan sözleşme, 50 araç için üretilecek modülleri kapsıyor. Daha önce de 2032 yılına kadar sözleşmeler kapsamında belirtilen ürünlerin üretimini üstlenen EODH, bu yeni sözleşmeyle 2035 yılına kadar çalışma fırsatı sağladı.

Yunan şirketin uzmanlık alanı, sadece Puma zırhlı muharebe aracı ile sınırlı değil. Şirket, Leopard 2 ve Dingo da dâhil olmak üzere çeşitli askeri araçlar için koruma modülleri üretiyor. Yakın zamanda 54 Macar Leopard 2A7 tankının modül teslimatını tamamladı ve ilave 18 tank seçeneğiyle birlikte 58 Norveç Leopard 2A7 NOR tankı için üretime başladı.

leopard2a7v

EODH ayrıca Bundeswehr’in 104 Leopard 2A7V tankının koruması üzerinde çalışıyor. Muhtemel anlaşma, 300 ila 700 adet muharebe tankını kapsayabilecek bir potansiyeli bünyesinde barındırıyor. Bunun yanı sıra 300 adet Leopard 2A4 ve Leopard 1A5 tankına yönelik yükseltmeler için de KMW ile görüşüyor.

Şirket Puma girişimine katılımının yanı sıra, İngiliz ordusu tarafından desteklenen bir girişim olan, GTK Boxer 8×8 için koruma modülleri tedarikinde de aktif olarak yer alıyor. Başlangıçta 500 aracı kapsayan bu proje için ilk adımlar 2021 yılında atıldı. Aynı yıl şirket, Hoplite adlı (4×4) zırhlı aracını da tanıttı ve bu teklife ilgi gösteren çeşitli ülkelerle görüşmelerine devam ediyor.

Ortaya çıkardıkları ürünlere yönelik artan talebe yanıt olarak EODH, üretim kapasitesini %300 oranında artırmaya hazırlanıyor. Bu genişleme, depolama kapasitesinin yanı sıra, 2024 yılına kadar faaliyete geçmesi planlanan ikinci bir üretim tesisinin inşasını içeriyor.

Yunan şirket ayrıca beş eksenli CNC makineleri ve su jeti kesim makineleri de dâhil olmak üzere yeni makinelere yatırım yapıyor. Puma projesine yönelik ilk teslimatlar ise Aralık ayında başladı.

Editör : Ozan Akarsu

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.