Almanya, Litvanya’ya kalıcı olarak bir tugay konuşlandırmayı planlıyor!

Almanya, Litvanya’ya kalıcı olarak bir tugay konuşlandırmayı planlıyor!

Almanya ve Litvanya arasında, 2025 yılından itibaren Litvanya’da 5.000 civarında Alman askerinin konuşlandırılması için anlaşma imzaladı.

Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius ve Litvanya Savunma Bakanı Arvydas Anušauskas arasında, 5.000 civarı Alman Silahlı Kuvvetleri personelinin Litvanya’da daimî olarak konuşlandırılması için Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta 18 Aralık günü yol haritası anlaşması imzalandı.

Almanya Litvanya 1

İmzalanan anlaşma ile Almanya tarafından kurulacak bir mekanize piyade tugayının Litvanya’nın Vilnius ve Kaunas kentleri yakınlarındaki Rūdninkai ve Rukla kasabalarında kalıcı olarak konuşlandırılması planlanıyor.

Tugayın 4.800 askeri personel ve 200 kadar sivil personelden oluşması öngörülürken personel ailelerinin kalabilmesi için konutlar ve sosyal tesislerin inşası için çalışmalar yapılması planlanıyor.

2024 yılının ikinci çeyreğinden itibaren oluşturulmaya başlanacak tugayın 2027 yılında tam kapasitede görev yapabilecek düzeye ulaşması planlanıyor.

Almanya Litvanya 2

Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius imzalanan anlaşma ile ilgili olarak, Alman Silahlı Kuvvetlerinin ilk defa yurt dışında bu büyüklükte bir birlik konuşlandıracağını ve bunun Almanya’nın güvenlik politikaları için bir dönüm noktası olduğunu belirtti. Savunma Bakanı Boris Pistorius konuşmasında:

“Almanya, Litvanya’da kalıcı olarak bir Alman Silahlı Kuvvetleri tugayı konuşlandırarak NATO ittifak ortaklarına açık bir dayanışma sinyali gönderiyor. Savaşa hazır bu tugayla NATO’nun doğu kanadındaki ittifakın liderlik sorumluluğunu üstleniyoruz.” dedi.

Almanya Litvanya 4

Haziran 2023 tarihinde ilk defa Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius ve Litvanya Devlet Başkanı Gitanas Nausėda tarafından duyurulan Alman Silahlı Kuvvetleri Litvanya tugayı girişimi kapsamında kurulacak tugayın 2025-2026 yılında tam olarak faaliyete geçmesi planlanmış ancak tugayda görev yapacak personelin temini ve eğitiminde yaşanan zorluklar sebebiyle tam operasyonel kapasiteye ulaşma planı 2027 yılına ertelenmişti.

Editör : Oğuzhan Karakuş

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.