Almanya’dan milyon dolarlık gemisavar füze siparişi

İsveç merkezli Saab şirketi, Alman ortağı Diehl Defence’den, Alman Donanması’na tedarik edilmek üzere ‘RBS15 Gemisavar Füze’ siparişi aldı. Alman Diehl Defence şirketi, teslimat sonunda füzeler için toplam 1,7 milyar İsveç Kronu yani 194 milyon ABD Doları ödeyecek.

Defense World internet sitesinde yer alan habere göre, İsveçli Saab ve Alman Diehl Defence şirketleri arasındaki anlaşmaya göre, sipariş edilen füzelerin teslimatları, 2022 ile 2026 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

RBS15 füzeleri ve fırlatma sistemleri, Alman Donanması’nın Braunschweig sınıfı korvetlerine yerleştirilecek. Bu füze sistemlerine ek olarak, ilgili ekipmanlar ve hizmetleri de kapsayacak. Alman Donanması, 2011’den beri ‘RBS15’ gemisavar füzelerini kullanıyor.

RBS15 gemisavar füzeleri, deniz ve hava koşullarında tüm operatörlerde ‘uzun menzilli gemi karşıtı ve engelleme’ görevlerini başarılı bir şekilde yerine getirebiliyor. Ayrıca RBS15 gemisavar füzeleri, hava vedeniz olmak üzere savaş şartlarında da tüm zorluklarının üstesinden gelebiliyor. Birçok platformda konuşlandırılmak üzere üretilen bu sistem, şu anda dünya genelinde Almanya başta olmak üzere, birkaç ülkenin silahlı kuvvetleri tarafından da kullanılıyor. Saab ve Diehl Savunma tarafından ortaklaşa üretilen, RBS15 Mk3 200+ kilometre menzile ve RBS15 Mk4 ise 300+ kilometre menzile sahip.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.