ALTAY Tankının motoru teslim edildi

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Antalya Diplomasi Forumunda gündeme dair basın mensuplarının sorularını yanıtladı. 

SSB Başkanı Demir, Rusya-Ukrayna Savaşı, S-/İHA, S-400, F-35, Patriot ve Altay Tankı başta olmak üzere önemli açıklamalarda bulundu.

Ukrayna-Rusya Savaşı

Savunma Sanayii Başkanı Demir, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ve Türkiye ile Ukrayna arasındaki savunma ilişkisi hakkında şu açıklamalarda bulundu:

“Şu anda sıcak ortamda bir şey söylemek çok zor aslında. Ukrayna’da şuanda bir can pazarı yaşanırken, projeler üzerine konuşmak çok anlamlı değil. Beklemedeyiz doğrudan bir olumsuzluk yok. MİLGEM tipi bir korvetin inşası zaten Türkiye’de devam ediyor. Bunun devam etmesi ile ilgili bir sorun olmaz. Ama tabi bu konuda geleceği planlamak açısından şu anda konuşulacak bir ortam çok yok. Umudumuz inşallah bir an önce ateşken ve barış tesis edilir. Ondan sonra projelerin akıbetini konuşuruz. Şu anda herhangi bir projenin konuşulması gerçekten anlamlı değil özelikle de Ukrayna açısından. Rusya ile S-400 projesinde şu aylarda çok kritik bir adım atacağız. Ortalık sakinleşince onların akıbetini düşüneceğiz.”

Ukrayna savaşında kullanılan SİHA’lar hakkında konuşan İsmail Demir, Türk SİHA’ları üzerinden Türkiye’nin hedef gösterilmesine tepki göstererek, “SİHA’lar konusunda ise performansı ve yapabilecekleri çeşitli ortamlarda görüldü. Ukrayna konusunda özelikle SİHA’ların gündeme getiriliyor olması çok anlamlı değil. Çünkü bizim verdiğimiz ürünler, artık o ülkenin malı olur. Ülkeler, bunları kullanma konusunda tabii ki serbesttir. Ürünlerin kaynağı Türkiye olabilir ama artık o ürün, o ülkenin malıdır. Şimdiye kadar biz de çeşitli ortamlarda karşımızdaki hasımlarda birçok ülkenin silahını gördük. Yaklaşımımız budur. Bizim Türkiye olarak tavrımız yangına körükle gitmemek. Herkesin de yangına körükle değil de hortumla gidip söndürmesini bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Baltık ülkelerinin S/İHA alımı

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sonrası Baltık ülkelerinde farkındalık oluştuğu ve Türkiye ile temas halinde olduklarını söyleyen SSB Başkanı Demir, “O ülkeler (Baltık)hazırlık ve farkındalık dönemi yaşıyorlar. Temaslarımız oldu. Şu günlerde herkes de bir telaş var. Hangi üründen ene kadar alınabilir diye kafalarında liste oluşturma aşamasında olduklarını düşünüyoruz. Falanca üründen şu kadar sipariş gibi bir konu şu an için gündemde yok. Türkiye’yi sadece SİHA’lar değil, birçok ürün konusunda kapısı çalınacak ülke durumuna getirecektir.” dedi.

Hava Savunma Sistemlerinde son durum

Hava Savunma Sistemleri hususunda Türkiye’nin önemli kabilyetler kazandığını dile getiren Prof. Dr. İsmail Demir, “Her muhaberede hava saldırısı olur. Eğer havadan gelen saldırıları durduramıyorsanız, birçok saldırıya maruz kalabiliyorsunuz. Hava savunma sistemi konusunda biz şunu söylüyoruz: şuanda kuvvetlerimizin kullanımında olan 4 tip hava savunma sistemimiz var. 3-4 sene öncesine kadar bu rakam sıfırdı. Korkut, Sungur, HİSAR A+, HİSAR O+ devrede. Siper’in ilk atışını yaptık. Siper’in de çok kısa zamanda kendi içinde evrimleşeceği bir süreci yaşayacağız. Çeşitli menzil, kabiliyet ve arayıcı başlık modellerinde ürünlerimiz teker teker sahaya çıkacak. Hava savunma önemli bir konu. Tabi Türkiye şu anda kadar havadan saldırıyı uçaklarla durdurma anlamında kullanırken, şimdi alt katmanda oldukça önemli kabiliyetler edindi. S-400’ü de ihmal etmemek lazım dünyanın en iyi hava savunma sistemlerinden birisi. O da hava savunma konusunda büyük bir avantaj sağlayacaktır diye düşünüyorum.” ifadelerine yer verdi.

S-400 süreci

S-400 HSS sürecinde teknik nedenlerden dolayı uzamalar olduğunu söyleyen Demir, Rusya ile sözleşme ve temas anlamında bir sıkıntı olmadığını vurgulayarak, “S-400 sürecinin eşyanın tabiatına uygun olarak hızlanmasını zaten beklemiyorduk. Sözleşmesel hükümlülükler olarak bir sıkıntımız yok. Herkes kendi hükümlülüklerin yerine getirme konusunda kararlı. Bunun geçekleşmesi, sahaya uygulanması, daha çok teknik değerlendirmeler yapılması gerektiği için süreç tabiatı icabı uzadı. Sözleşme ve temas anlamında bir sıkıntı yok.” dedi.

İsrail ile savunma alanında normalleşme

“Bu konuda konuşmak için çok erken. Türkiye’nin yaklaşımı, olumlu ilişkiler kurmak yönünde. Eskisi gibi ithal eden, bağımlı olan bir ülke değiliz. Bu İsrail için de geçerli, başka ülkeler için de söz konusu. Biz özelikle stratejik ürünlerde bağımlılığı sıfıra indirme konusunda kararlıyız. Bu konuda dünyadaki bütün kapılar açılsa, bedava ürün yağdırsalar istemiyoruz.”

F-35 meselesi

F-35 meselesinde tarafların çıkmazda olduğunu ifade eden İsmail Demir, “Görüşme trafiği başladı. Konuşulmayan bir süreç. Karşılıklı dinleme anlama ve noktasında adımlar atıldı. Talep ne çözümün adımları ne olabilir bunların konuşmasına devam etmek durumunda karar alırız demek için erken. Diyaloğun başlaması olumlu bir konu. F35 kapandığını ve biz kendi göbeğimizi kendimiz kesmemiz gerektiğini düşünüyoruz. MMU, Hürjet gibi projelerimizde çeşitli alt kabiliyetleri oluşturacak olanca günümüzle geliştirmek durumundayız. F-16 modernizasyonu konusunda kararlıyız ve biz bunu yaparız.” diyerek konuştu.

ABD’den Patriot alımı

“Patriot ile ilgili masada şu anda bir talep yok. Sözlü olarak alabileceğimizi söyledik ancak karşı taraftan ‘talep ederseniz buna sıcak bakarız’ şeklinde bir geri bildirim de gelmedi. Savunma Sanayii Başkanlığı’nın bakış açısına göre biz o defteri kapattık. Çünkü, akıntıya kürek çekmek de çok hoş değil. Zaten muhatap olarak alınmayacağımıza göre o konu Savunma Sanayii Başkanlığı’ndan çıktı. Gündemimizde değil.”

ALTAY Tankı Projesi

ALTAY Ana Muharebe Tankı motorunun Güney Kore’den tedarik edildiğini açıklayan SSB Başkanı Demir, moturun şu anda test aşamasında olduğunu söyleyerek, “ALTAY Tankı’nun motoru, Güney Kore’den geldi. Motorun, güç sistemlerinin şu anda testleri yapılıyor. Mayıs’ı bekliyoruz. Mayıs ayında ALTAY tankının prototipini, o motorla göreceğiz. O denklemde bir gerileme yok.” dedi.

Körfez Ülkelerine Yönelik İhracat

“Bir potansiyel taşıdığı muhakkak. İlişkilerin bozulması ya da gerilimi konusunda Türkiye, hiç bir zaman gerilimi oluşturan taraf olmadı. Türkiye’nin ürün ve kabiliyetlerinin ne seviyede olduğu artık bilinen ve takdir gören bir konu. Gelişmeler bekliyoruz. Günü geldiğinde göreceğiz. Hemen, bugünden yarına bir sonuç almayı beklememeliyiz.”

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.