ANADOLU LHD yuvadan ayrıldı

Türkiye’nin denizlerdeki en önemli gücü olacak olan ANADOLU Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi envantere girmek için çalışmalarını sürdürüyor.

Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde, Türkiye’nin ilk amfibi hücum gemisi olacak olan ANADOLU LHD gemisi, bir dizi deneme için inşa edildiği Sedef Tersanesi’nden ayrıldı.

İki römorkör eşliğinde limandan çekilen ANADOLU LHD gemisi, Marmara Denizi ile buluşmuş oldu.

ANADOLU gemisinin kaba inşası bitirilirken, ilgili entegrasyon çalışmalarının 2022 yılı içerisinde bitirilmesi ve ardından geminin deniz denemelerine başlanması planlanıyor.

Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi ANADOLU

Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi ANADOLU, bir Amfibi tabur ile gerekli muharebe ve destek araçlarını ana üs desteği olmadan kriz bölgelerine taşıyabilecek, havuzunda taşıyacağı çıkarma araçları ile çıkarma operasyonlarına katılabilecek, helikopterler ve insansız hava araçlarıyla gece ve gündüz operasyon yapmasına olanak sağlayacak bir uçuş güvertesine sahip olacak.

ANADOLU, ameliyathane, röntgen cihazları, diş tedavi üniteleri ile yoğun bakım ve enfeksiyon odaları dahil en az 30 yatak kapasitesine sahip bir revir/hastaneye sahip olacak ve insani yardım operasyonlarında Hastane Gemisi olarak görev yapabilecek.

Tam yüklü deplasmanda 27,436 ton ağırlıkta ve 231 metre boyunda inşa edilmesi planlanan Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi ANADOLU, Silahlı Kuvvetlerimizin envanterinde yer alan en büyük deniz platformu olacak.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.