ANKA SİHA’ların Tunus’a teslimat tarihi belli oldu

TUSAŞ tarafından yerli ve milli olarak geliştirilen ANKA SİHA, önümüzdeki günlerde Tunus semalarında faaliyet gösterecek.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) İHA Sistemleri Genel Müdür Yardımcısı Ömer Yıldız, SavunmaSanayiST.com’a verdiği röportajda, 2020 yılı içerisinde TUSAŞ ile Tunus Savunma Bakanlığı arasında 3 adet ANKA SİHA ve 3 adet Yer Kontrol İstasyonu ihracatını içeren sözleşme kapsamında ilk teslimatın bu ay içerisinde gerçekeştirileceğini açıkladı.

TUSAŞ İHA Sistemleri Genel Müdür Yardımcısı Ömer Yıldız yaptığı açıklamada, bu ay sonuna kadar 2 adet ANKA SİHA’nın Tunus’a gönderiliceğini belirtirken geriye kalan son ANKA’nın ise önümüzdeki sene içerisinde teslim edileceğini ifade etti.

Ayrıca Ömer Yıldız, diğer ihracat kalemleri içinde çeşitli ülkelerle görüşmelerin devam ettiğini vurguladı.

Gerçekleştirdiği bu ihracattan 80 milyon dolar elde edecek olan TUSAŞ, sözleşme kapsamında pilot ve bakım personellerinden oluşan 52 kişilik Tunus kursiyerine gerekli eğitimleri verdi.

ANKA SİHA

30 Aralık 2010 tarihinden bu yana uçuş testlerine devam edilen “ANKA” İnsansız Hava Aracı Sistemi için Ekim 2013’de 10 uçaklık seri üretim sözleşmesi (ANKA-S) imzalanmıştır. ANKA-S Projesi’nde çalışmalar başarı ile devam ettirilmekte olup, Şubat 2014 tarihinde Sistem İhtiyaçları Gözden Geçirme toplantısı başarı ile tamamlanmış, tasarım aktivitelerine hız verildi.

Paralel olarak yürütülmekte olan Blok B konfigürasyonu kapsamında  SAR/ISAR/GMTI radarı entegrasyon faaliyetlerine devam edilmektedir. 2014 ikinci yarısından itibaren bu sistemle testler gerçekleştirildi.

ANKA İnsansız Hava Aracı, 2014 yılında ILA Berlin Airshow’da ve Farnborough Airshow’da statik alanda sergilendi.

Gece ve gündüz, kötü hava şartları da dahil, keşif, gözetleme, sabit/hareketli hedef tespit, teşhis, tanımlama ve takip amaçlı, gerçek zamanlı görüntü istihbaratı görevlerine yönelik geliştirilmekte olan ANKA Sistemi, söz konusu görevleri yerine getirmek amacıyla aşağıdaki faydalı yükleri taşıyor:

  • Elektro Optik Gündüz Kamera (EO Day TV),
  • SAR/MTI-ISAR Faydalı Yükü

Tümüyle kompozit yapıda tasarlanan hava aracı; mono blok gövde, sökülebilir kanat ve V-kuyruk ile katlanabilir iniş takımı, yedeklemeli kontrol yüzeyleri, ekipman bölmeleri, servis kapakları gibi bileşenlerden oluşmasıyla öne çıkıyor.

Yapıda kompozit ya da gereken yerlerde metal bileşenler, omurga, çerçeve, sehpalar yer alıyor. Arkadan itişli, piston-pervaneli tipli motor ile güçlendirilen platformda, gövde içi yakıt sistemi; kanat hücum kenarları, pervane ve diğer çeşitli ekipmanlarda buz önleme/giderme sistemleri; cihazların ısıtma/soğutma ihtiyaçlarına göre çevresel koşullandırma sistemleri gibi çeşitli alt sistemler yer almasıyla dikkat çekiyor.

Bunların yanı sıra, uçuş kontrol bilgisayarına bağlı çeşitli uçuş algılayıcıları (pilot-statik sensör, EGI (entegre GPS/INS), hareket/sıcaklık/basınç algılayıcılar, vs.), hareketlendiriciler, haberleşme ve tanıtma sistemleri, görev kontrol, kayıt ve izleme sistemleri, ara yüz üniteleri, kontrol üniteleri gibi aviyonik birimler bulunuyor.  

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.