ANKA/S’lerde ASELSAN CATS görüntülendi

Türk SİHA’larına faydalı yük olarak yerli kameralar entegre edilmeye devam ediyor.

TUSAŞ tarafından üretilen Yeni Nesil ANKA-SİHA’ların Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na teslimatında SİHA’lara, ASELSAN üretimi CATS Elektro-Optik Gözetleme Sistemi faydalı yükünün entegre edildiği görüldü.

2021 yılının başlarına kadar Türkiye, Bayraktar TB2 ve ANKA SİHA’larda Kanada üretimi Wescam MX-15D kamerasını kullanıyordu. Ancak Kanada, Türkiye’ye insansız hava aracı (İHA) üretimi için teknoloji ihracı iznini geçen Nisan ayında iptal etti.

Türkiye, tarih boyunca sürekli bu tür ambargoları maruz kalırken son ambargo da Kanada’dan gelmişti. Ancak bu tür ambargolar, her zaman Türk savunma sanayiini ayağa kaldırdı.

Kanada’nın müttefiklik değerlerinden uzak bu tutumu karşısında cevap Türk savunma sanayiinden geldi.

Yakın bir zaman önce seri üretime geçen CATS kameraları artık Bayraktar TB2 ve ANKA gibi platformlarda kullanılıyor.

Ambargolar karşısında alınan önlemlerin ve atılan yerlileşme adımlarının en önemli örneklerinden olan ASELSAN üretimi CATS kameraları; insansız hava araçları (İHA), helikopterler ve uçaklar dahil sabit kanatlı veya döner kanatlı hava platformları için geliştirilmiş olan, yüksek performanslı bir elektro-optik keşif, gözetleme ve hedefleme sistemi olarak değerlendiriliyor.

Akdeniz’de, Adalar Denizi’nde, Suriye’de, Libya’da ve Dağlık Karabağ’da verilen haklı mücadelelerin sonucunda bir yıldırma politikası olarak tasarlanan bu ambargolar karşısında Türk savunma sanayiinin attığı adımlar da takdir görmeye devam ediyor.

Bütün bu ambargolar ise Türk savunma sanayiinin daha da gelişeceğine işaret ediyor. Kanada’nın uygulamış olduğu yaptırımın ASELSAN’ı harekete geçirmesi ve CATS’in artık SİHA’larımızda kullanılmaya başlanması büyük ve önemli bir adım. Ambargolar yerli üretimin önemini gözler önüne seriyor ve Türk savunma sanayii her zaman daha iyisini yapmak için çalışıyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.