Askerî Komuta Kademesinin kararlarına göre Rusya, savunma sanayiinde vites arttırıyor

Toplantıyı Rusya Devlet Başkanı Putin’in geçtiğimiz günlerde Soçi’de savunma bakanlığı ve askerî sanayii işletmeleri ile bir araya geldiği görüşmeyi hatırlatarak başlatan Şoygu Rusya sınırına yakın bölgelerdeki gelişmeleri ele alarak devam etti.

Rusya’nın havacılık özelinde savunma sisteminin geliştirilmesine dikkat çekilen toplantıda, yerli hava savunma füze sistemlerinin daha ileri düzeyde geliştirilmesinin ve S-350, S-500, S-550 sistemlerinin Rusya Silahlı Kuvvetleri’ne tedarikinin ne derece önemli olduğunun altı çizildi.

Donanma kuvvetlerinin daha da yenilenmesi, yüzey gemilerinin ve denizaltıların Calibre seyir füzeleri ve komplekslerin Zirkon hipersonik füzeler ve diğer gelecek vaat eden deniz silahlarıyla donatılma hızı ayrı ayrı tartışıldı.

Silahlı Kuvvetlerin inşasının öncelikli yönlerinden biri olarak robotik sistemlerin geliştirilmesi konuları da ele alındı.

Putin’in savunma bakanlığı ve savunma sanayii işletmelerine verdiği talimatlar gündeme geldi

Şoygu’nun toplantıda belirttiğine göre Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Savunma Bakanlığı ve savunma sanayii işletmeleri yetkilileri tarafından ordunun ve donanmanın savaş yeteneklerini, modern silahlar konusundaki öneriler ile teçhizatlarının seviyesini artırmak için sunulan önerileri onayladı. Ele alınan tüm konularda gerekli talimatların verildiği belirtildi.

Rus Ordusunun tatbikatı ile ilgili de konuşan Bakan Şoygu:

“Zor epidemiyolojik duruma rağmen birliklerin savaş eğitimi hız kesmeden devam etti. Tatbikat ve personel eğitimi de dahil olmak üzere 18 binden fazla büyük etkinlik düzenlendi. Bunların başında Rusya ve Beyaz Rusya silahlı kuvvetlerinin Batı-2021 stratejik tatbikatı vardı.”

dedi.

Toplantıda Şoygu, Rusya’nın modernize edilen nükleer denizaltı kruvazörü “Irkutsk” hakkında da görüş bildirilmesini istedi. Denizaltının en son füze, torpido ve radyo-teknik silahların yanı sıra savaş etkinliğini önemli ölçüde artıracak modern iletişim ile donatılması planlanıyor. Ek olarak konuşulana göre kruvazörün modernizasyonu hizmet ömrünü en az 10 yıl uzatacak ve Pasifik Filosunun savaş yeteneklerini genişletecek. Bakan Şoygu: “Bugün testlerin zamanlaması da dahil olmak üzere geminin hizmete alınmasıyla ilgili sorunlu konuları ayrıca ele alacağız” dedi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.