‘’Atina ve Delhi’nin iki ortak düşmanı: Pakistan ve Türkiye’’

Türkiye ve Pakistan’ın savunma sanayii ve güvenlik konularında ortaya koydukları ikili ilişkiler Atina ve Yeni Delhi’de rahatsızlık oluşturuyor. 

Indian Defense News’in Yunan medya organlarından aktardığı habere göre, Atina ve Delhi’nin iki ortak düşmanı (Türkiye ve Pakistan) var. Bu kapsamda Hindistan ve Yunanistan’ın bölgelerinde güçlenen ittifaka karşı askeri iş birliğini artırmaları gerektiği belirtildi. 

Haberde, Türkiye’nin nükleer hedeflerinin olduğu ve Pakistan’ın bu konuda teknoloji desteği sağlayabileceğine dikkat çekilirken Yunan ve Hint halklarının Büyük İskender döneminden kalma ‘’kuvvetli bağları’’ olduğu propagandası üzerinde duruldu. Ayrıca Hindistan’ın akışı değiştirebilecek güçlü silah sistemleri ürettiği ve savunma teknolojilerinde Atina-Yeni Delhi iş birliğinin en az İslamabad-Ankara iş birliği kadar etkili hale gelmesi gerektiği vurgulandı.
Yunanistan ve Hindistan’ın Fransa’dan tedarik sürecinde oldukları Rafale tipi savaş uçaklarına Hint üretimi Brahmos seyir füzeleri yerleştirilerek Ankara’da panik havası oluşturulabileceği iddia edildi. 

Afganistan mücadelesi

Hindistan’da medya ve düşünce kuruluşları Pakistan ve Türkiye’nin Afganistan’ın geleceğini tayin etmek için ortak bir siyasal ajandaya sahip olduklarını ileri sürüyorlar. Pakistan kanadının, Afganistan’da ABD’nin çekilmesiyle oluşacak boşluğu Hindistan yerine Türkiye’nin doldurmasını istediği ve bu konuda Taliban ile müzakereler yürüttüğü dahi iddialar arasında yer alıyor. Türkiye’nin Hamid Karzai Havalimanını koruma maksadıyla bölgede kalacak olması ise Hindistan’da endişeleri artırmış durumda. 

Yunanistan-Hindistan ittifakı

Yunanistan’ın iddia ettiği üzere iki ülke arasındaki ilişkiler Büyük İskender dönemine dek uzanır. Ancak Büyük İskender ülkeye dost bir unsur olarak değil; 35 bin kişilik bir ordu ile bölgeyi fethetmek gayesi ile gitmiştir. Güncel siyasal denklemde ise Türkiye’nin Keşmir’de Pakistan’ı destekleyen tutumuna cevaben Hindistan, Yunanistan’ın Kıbrıs politikasını desteklemiş ve Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki eylemlerine tepkisel bir yaklaşım benimsemiştir. 

Türkiye’nin değişen Hindistan tutumu

Yakın dönemde Türk dış politikasında atılan adımlar Türkiye’nin Hindistan ile yeniden sıcak ikili ilişkiler kurmak istediğine dair işaretler barındırmaktadır. Korona döneminde büyük zorluklar çeken Hindistan’a gönderilen yardımlar, doğu sınırındaki Maoist terör organizasyonlarına karşı yapılan destek açıklamaları Türkiye’nin uzattığı zeytin dalının nişanesi olarak yorumlanabilir. Türkiye, attığı bu adımlar ile hem Yunanistan’ı boşa düşürme hem de Güney Asya’nın en büyük gücü Hindistan ile seviyeli bir ilişki oluşturmayı hedeflemek istediği değerlendirmesinde bulunulabilir.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.